SPC je u utorak uvečer na svojoj zvaničnoj stranici objavila fotografiju koja bi navodno trebalo da posvjedoči "satanističke obrede" u Teslinom muzeju. Ista fotografija može se naći na društvenim mrežama, i to na zvaničnom profilu festivala Resonate Beograd, koji je posvećen vizuelnoj umjetnosti i digitalnoj kulturi.
Srpska pravoslavna crkva (SPC) objavila je u utorak uvečer fotografiju snimljenu u Muzeju Nikole Tesle za koju tvrdi da najbolje svjedoči o “tačnosti riječi i umješnosti prijedloga” patrijarha Irineja da se urna sa pepelom velikog naučnika premjesti zbog “satanističkih obreda u tom muzeju”.
Na fotografiji se vide četiri mlade osobe koje sjede u “turskom sjedu” na prostirci na podu blizu urni.
“O tačnosti riječi i potpunoj umješnosti prijedloga Njegove Svetosti Patrijarha i mnogobrojnih uglednih ličnosti najbolje svjedoči slika u prilogu. Komentar nije potreban”, navodi se u saopštenju koje je potpisao mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije.
Kako se navodi u saopštenju, vijest da je predsjednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević izjavio da je preseljenje urne Nikole Tesle tražila Crkva, i da je u pitanju inicijativa patrijarha Irineja zbog satanističkih obreda u muzeju, “kod mnogih je izazvala nevjericu, a kod nekih i podsmijeh”.
Mitropolit Porfirije izrazio je uvjerenje da bi se većina ljudi složila da posmrtni ostaci ne treba da budu pohranjeni u muzeju.
“Pogotovo ako se radi o Nikoli Tesli, krštenoj duši, sinu pravoslavnog sveštenika, sestriću pravoslavnog mitropolita, sahranjenog poslije pravoslavnog opela koje su služili pravoslavni sveštenici protjerej Dušan Šukuletović i protojerej Milan Mrvicin”, navodi se u saopštenju.
On tvrdi da je tijelo Nikole Tesle kremirano po želji njegovog sestrića Save Kosanovića, i da u naučnikovoj zaostavštini “nikada nije pronađeno ništa što bi moglo da uputi da je kremacija bila njegova želja”, prenosi agencija Beta.
Fotografija sa Resonate Beograd 2015.
Identična fotografija onoj koja je objavljena na zvaničnom sajtu SPC može se pronaći na društvenim mrežama. Naime, fotografija je objavljena na Twitteru, 16. aprila ove godine, na zvaničnom nalogu festivala Resonate Beograd, koji okuplja umjetnike zainteresovane za poziciju tehnologije u umjetnosti i kulturi iz cijelog svijeta. Festival je trajao šest dana, tokom kojih su održane brojne radionice, predavanja, panel diskusije, intervjui… Festival se, osim vizuelnim umjetnostima i digitalnom kulturom, bavi i muzikom.
Prema ovome što je objavljeno na Twitter-nalogu festivala, riječ je o intervjuu sa muzičarem, gitaristom čije je ime Robert Aiki Aubrey Lowe, poznatiji kao “Lichens”, a koji je bio jedan od izvođača na ovogodišnjem festivalu.
Lichens interview at the Nikola Tesla Museum #res15 pic.twitter.com/YQAYgTMd73
— Resonate Festival (@resonate_io) April 14, 2015