Godišnjicu ubistva dječaka Dušana Jovanovića danas su obilježili i predstavnici romske zajednice, udruženja i asocijacija, koji su tom prilikom istakli i one probleme koji se ne odnose samo na nasilje i diskriminaciju na rasnoj osnovi. Okupljeni ispred kompleksa u Ulici gospodara Vučića u Beogradu, ukazali su i na problem rušenja romske kapele i spomenika koji se u tom kompleksu nalaze.
Romska udruženja i aktivisti danas su organizovali protestni skup u Ulici gospodara Vučića ispred kompleksa koji obuhvata spomen-obilježje podignuto u znak sjećanja na Rome stradale tokom balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata, spomen-ploču posvećenu žrtvama nacista iz 1941. godine, ali i kapelicu Tetkice Bibije, koja je uvrštena u registar nematerijalnog kulturnog naslijeđa Srbije.
Iako je prethodno bio u vlasništvu pripadnika romske zajednice, kompleks je poslije Drugog svjetskog rata nacionalizovan, nakon čega su ga počev od 70-ih godina, pripadnici romske nacionalnosti koristili, uz dozvolu vlasti za vjerske i ceremonijalne svrhe.
Problemi su počeli tokom 2019. godine, kada je, kako navode romska udruženja, najavljeno rušenje tog kompleksa.
“Do prije jedno tri godine mi smo to koristili za društvene aktivnosti, međutim, to nam je, kao što vidite, zaključano. Vidite gdje se nalazimo – na ulici. Osuđujemo sve institucije koje nisu htjele da nam omoguće da iskažemo gnjev za ovo što se dešava ovdje. Predsjedniku opštine Vračar prije pet godina smo poslali zahtjev da nas primi, nije nas udostojio. Osuđujemo gradonačelnika Zorana Radojičića koji takođe, više od godinu dana ništa nije uradio da bi čuo problem sa kojim se mi susrećemo”, navodi Kosta Savić, predstavnik Odbora za odbranu svetinja.
Dalibor Nakić iz Romskog nacionalnog savjeta ističe da postoji opasnost da se ovaj objekat sruši. “Ja u ime Nacionalnog savjeta romske nacionalne manjine apelujem na državne organe da pronađu način da se to spriječi kako bi se ovaj objekat, koji je nama od izuzetnog značaja, sačuvao. U ovim prostorijama su se sastajali Romi koji su začetnici, ne samo Romskog pokreta na teritoriji tada bišve Jugoslavije, već su začetnici Romskog pokreta na nivou čitavog svijeta i to je jedan od razloga što ovaj objekat ima poseban značaj za romsku nacionalnu manjinu u Republici Srbiji”, naveo je.
Romska udruženja i romski intelektualci su apelovali ka Direkciji za građevinsko zemljište, međutim, zaista “ispod žita”, vandalskim načinom se postupilo prema ovom kompleksu, tako što je prodat privatno licu, navodi aktivistkinja Aida Ćorović.
“Mi ćemo dati sve od sebe, sva pravna sredstva da se ta odluka poništi, da se ovo vrati Romima i da ovo bude okupljalište, ne samo Roma, nego i svih nas”, dodaje Ćorović.
Romska udruženja i aktivisti najavljuju da će se za kompleks u Ulici gospodara Vučića boriti legitimnim putem u cilju sačuvanja svoje kulturne baštine i tradicije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad