Janja Beč Neuman, istražiteljica genocida iz Novog Sada i socijloginja za N1 je kazala da je važno čuvanje sjećanja na Vukovar, ali je jako teško razumjeti zašto je taj grad okrutno i zvjerski razoren. Poručila je kako je ubistvo gradova krenulo iz Vukovara, nastavljeno u Dubrovniku, potom i u Sarajevu.
“Čuvanje sećanja na Vukovar je važno, jer ako hoćemo razumemo, teško je razumeti zašto je okrutno i zverski razaran Vukovar. Ako ne možemo da razumemo, neophodno je da znamo o tome. Ne samo da se sećamo, nego znamo o tome. To bi rekla i za Auschwitz, Holokaust, neophodno je da znamo šta se desilo”, kazala je za N1.
Ranije rekla da je Vukovar bio zvjerska razigranost.
“Velika tema, ali desio se Vukovar, pa Dubrovnik, Sarajevo… razaranje gradova. Ubice gradova. Vukovar je bio važan iz puno razloga, ali jedan od razloga je što je to bio multietnički grad sa 22 nacije”, istakla je za N1.
“Ne radi se samo o narodu koji je ubijan i stradao, nego razaranju društvenog tkiva kojeg je činio taj grad. Vukovar je slobodni kraljevski grad od 1231. Stari grad, bogati grad, na svaki način i duhovno i materijalno. Njegovo razaranje je poruka, početak razaranja gradova. Posle njega Dubrovnik, spaljena je biblioteka, za nekoliko meseci spaljena je biblioteka u Sarajevu”, kazala je Beč Neumann.
Kazala je da je razoreno tkivo Vukovara, njegova multietničnost, a društveno tkivo je razoreno terorom.
“Počelo se sa Vukovarom, nastavilo se sa Dubrovnikom i Sarajevom. Razorili su to tkivo Vukovara, društveno tkivo je uništeno terorom. Vukovar se nikada nije oporavio od toga. Po popisu iz 1991. imao 45.000 stanovnika, danas 26.000 po popisu 2011. Broj se smanjio za 20.000”, rekla je.
“Ne znam da li multikuluranost Vukovara postoji danas, ali da se to uništi – to je bio jedan od ciljeva”, rekla je Beč Neumann za N1.
Pogledajte kompletan snimak razgovora.
U posebnim okolonostima zbog pandemije koronavirusa, u Vukovaru se u srijedu obilježiti 29. godišnjica sloma odbrane toga grada, koji je pao u ruke JNA i paravojnih formacija iz Srbije nakon tromjesečne opsade i najkrvavije bitke Domovinskog rata u Hrvatskoj.
U spomen na stradanje i žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu, 18. novembra gradom je, pod epidemiološkim nadzorom, prošla Kolona sjećanja za koju su epidemiolozi izdali preporuku da ne bude veća od 500 osoba.
Ovaj datum je po prvi put i državni praznik.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad