Od posljedica korona virusa preminula je još 31 osoba, što je najveći dnevni broj umrlih u jednom danu od početka pandemije u Srbiji. Primjena mjera donijetih u petak na čekanju do utorka. Nejasno je i da li Vlada prihvata sve preporuke struke.
Korona po treći put udara. U Srbiji najače do sada. Krizni štab sastavljen od struke, nauke i politike saglasan je “zdravstveni sistem je pred kolapsom”. Primjena novih epidemioloških mjera, često se najavljuje, ali nikako da se sa njima počne.
Infektolog Dragan Delić kaže već se sa njima zakasnilo, i dodaje, kada smo imali blizu 200 oboljelih dnevno umjesto da su se za novi udar pripremali, državnici su se hvalili kako su koronu pobijedili.
“To vrijeme nije iskorišteno za neke protivepidemijske mjere kako bi spriječile ovako masovnu pojavu našeg stanovništva. Kao da je duh ispušten iz boce, a sad je jako teško tog duha vratiti u bocu”, upozorava Delić.
Kako struka planira da duh korone vrati u bocu? Član Kriznog štaba, imunolog dr. Srđa Janković nedavno je izjavio da je prijedlog struke da se sve zatvara u 17 sati. Međutim, za zatvaranje ugostiteljskih objekata, kockarnica i tržnih centara, drugačiju satnicu imaju političari. Pa je tako srbijanski ministar zdravlja Zlatibor Lončar jučer najavio da će radno vrijeme većine objekata od utorka biti skraćeno do 18 sati.
Kako će se od utorka koristiti gradski prijevoz? Iako su i Lončar i beogradski gradonačelnik Radojičić ljekari, izgleda da državna i gradska politika nisu usaglašene.
“Kada se popuni gradski prijevoz do 50 posto putnika, neće stajati na sljedećoj stanici, ići će dalje”, rekao je Lončar.
Ići će dalje kako novi putnici ne bi ušli, ali šta je sa onima koji žele da izađu iz prijevoza? Gradonačelnik Zoran Radojičić upozorio je da se gradski prijevoz ne može zaustvljati van stanice, jer može nešto da se desi.
Gdje hoće, a gdje neće stajati prijevoz i ko će kontrolisati broj putnika u GSP-u, tek bi trebalo da se definiše u ponedjeljak, ali na gradskom kriznom štabu.
Kako rad republičkog Kriznog štaba vidi njihova koleginica ljekar psihijatar, ali i opoziciona političarka Sanda Rašković Ivić: “Hitna sjednica Kriznog štaba zakazana za srijedu, a održana u petak. Mjere donesene na sjednici, saopštene su u subotu, počet će da važe u utorak. Dakle sedam dana im treba da donesu mjere koje će važiti 10 dana.”
Dok se čeka početak primjene novih mjera u utorak, u subotu uvečer su, zbog preopterećenosti kapaciteta u Beogradu, jednim autobusom oboljeli od COVID-19 prevezeni u bolnice u Kragujevcu i Nišu. Istovremeno, ovog vikenda, prije sahrane patrijarha Irineja, brojni vjernici odlazili su u hramove da odaju posljednju poštu najčešće se ne pridržavajući propisanih mjera. Udruženje ljekara “Ujedinjeni protiv kovida” upozorilo je da sahrana patrijarha predstavlja, sa epidemiološkog aspekta, “događaj najvećeg rizika”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad