Pozdravljam spremnost premijera Aleksandra Vučića da ide u Srebrenicu, prikazao je političku hrabrost što je izrazio spremnost da ode i učestvuje u obilježavanju godišnjice, rekao je u Pressingu šef delegacije EU u Srbiji Michael Davenport.
Kako je istakao Davenport, odgovornost je svih političara ne samo u Srbiji, već i u cijelom regionu, da pokažu spremnost na konstruktivne korake ka pomirenju.
Podsjetimo, 11. jula će u Srebrenici biti obilježeno 20 godina od počinjenog genocida nad Bošnjacima.
Davenport nije želio da komentariše odluku suda u Švicarskoj da Naser Orić bude vraćen u BiH, rekavši da je to odluka nezavisnih institucija u Švicarskoj i da se one moraju poštovati.
Govoreći o Rezoluciji o Srebrenici koju je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija predložila Velika Britanija, Davenport je rekao da će jedino Vijeće sigurnosti donijeti odluku o tome i da Evropska unija nije uključena u to.
“Želim da istaknem da je bitno da svaka rezolucija doprinese pomirenju u regionu”, istakao je šef delegacije EU.
EU pomaže i Beogradu i Prištini
Davenport žali što nije došlo do rezultata tokom pregovora Beograda i Prištine, jer je, kako je rekao, mnogo vremena i energije uloženo u pripremu ove runde pregovora.
“Mogu da kažem da je došlo do suštinskih pregovora oko svih tema, naročito što se tiče Zajednice sprskih opština. Čuo sam da su se stavovi približili, iako nije došlo do dogovora oko principa za izradu statuta ZSO. Došlo je do napretka u vezi sa telekomunikacijom. Proces treba da se nastavi, treba da razmišljamo koji bi bio najbolji sljedeći korak. Treba da istaknemo da je došlo do napretka, do implementacije niza suštinski važnih dogovora oko pravosuđa, policije, izbora. Približili su se stavovi oko nekoliko bitnih tema”, naveo je Devenport.
Kako je istakao rano je da se kaže kada će doći do nastavka procesa pregovora. On smatra da Briselski sporazum dosta dobro određuje kako bi trebalo da izgleda ZSO.
“Mislim da je bitno da istaknemo da je sporazum o ZSO dio kosovskog zakonodavstva, što daje zajednici na značaju. Riječ je o tome da se implementira sporazum i da dođe do konsenzusa oko obaveza zajednice u interesu građana na Kosovu”, kaže on.
Devenport je rekao da nema utisak da kosovska strana želi da opstruiše pregovore u Briselu, već da su svi angažovani na pronalaženju rješenja koje je prihvatljivo za obje strane.
Govoreći o otvaranju pregovaračkih poglavlja sa Srbijom, Davenport je istakao da je EK u novembru dala preporuku da se otvori poglavlje o finansijskoj politici, ali da do otvaranja nije došlo jer nije bilo konsenzusa među zemljama članicama.
“Sada je važno poglavlje 35 koje se tiče implementacije dijaloga. Sve je u rukama članica EU koje su motor proširenja i moraju da budu zadovoljne time što se dešava”, navodi Devenport.
Više na rs.n1info.com.