Poslanici i članovi Vlade Srbije biće pozvani da se priključe akciji #sedamhiljada - inicijativi da se i u Beogradu simbolično obilježi 20. godišnjica genocida u Srebrnici. Akcija, čiji je cilj suprotsdtavljanje pokušajima da se genocid ospori, dobila je i podršku nevladinih organizacija.
Akcija pokrenuta preko hashtaga na Twitteru dobila je podršku nevladinih organizacija. 7.000, 700 ili 70- kažu da nije bitno koliko će se njih pojaviti na platou Narodne skupštine, već je cilj da pokažu solidarnost.
“Mislim da je na prvom mjestu solidarnost sa žrtvama, jer solidarnost kao vrijednost ovom društvu nedostaje. A druga stvar, Srbija je proglašena odgovornom zato što nije spriječila i mislim da je neophodno da se kao građani jasno odredimo prema politici koja je u to vrijeme vladala u Srbiji i regionu“, rekao je Dragan Popović.
I uprkos ekstremnim reakcijama na pominjanje Srebrenice, ali i prijetnjama koje su dolazile što organizatorima, što onima koji akciju podržavaju, nekoliko stotina ljudi je riješeno da 11. jula bude ispred Skupštine.
“Brojevi se dodjeljuju od 7.000 unazad, i svi oni koji su brojeve dobili trebalo bi da se 11. jula u 11.07 okupe ispred Skupštine Srbije. Ono što bi moglo da ugrozi cijelu akciju jeste zabrana okupljanja ispred Skupštine tokom trajanja zasjedanja“, kazala je Jelena Sotirović.
“Mislimo da je naše građansko pravo i jedno od osnovnih ljudskih prava, pravo na slobodu okupljanja. Smatramo da je komemoracija 20. godišnjice Srebrenice jedan događaj koji ne smije imati izuzetak, koji ne smije imati opravdanje u vidu sjednice Narodne Skupštine republike Srbije“, smatra Đorđe Bojović.