NVO "Žene u crnom" podigle su u centru Beograda, u Srebreničkoj ulici, simbolički memorijal žrtvama genocida u Srebrenici pod nazivom "Kamen spoticanja“, što predstavlja nenasilni čin pobune protiv poricanja genocida kako na nivou društva, tako i na nivou države.
“Ovo je praksa koju su umjetničko – aktivistički kolektivi pokrenuli već odavno u Njemačkoj. Mi smo izabrali to zato što smatramo da su dvije historijske vododjelnice u 20. vijeku: Aušvic, kao simbol svih zločina počinjenih u Njemačkoj od nacista i Srebrenica, kao simbol najvećeg zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata i paradigma svih srpskih zločina“, rekla je koordinatorica NVO “Žene u crnom” Staša Zajović.
Ona je dodala da “Žene u crnom” smatraju da je Beograd obavezan da dodijeli lokaciju za izgradnju trajnog spomenika žrtvama genocida u Srebrenici jer bi time dao konkretan doprinos drugačijoj vrijednosnoj klimi i vrednosnom poretku.
“Time bi se pokazalo da su nam žrtve zločina počinjenih u naše ime važne, podstakli bismo saosjećanje i samo ako pronalazimo prostor za žrtve zločina koji su u naše ime počinjeni, onda možemo da tražimo da i žrtve srpskog imena budu jednako uvažavane“, rekla je Zajović.
Kako je navela Zajović, do sada je organizacija kojoj pripada, mnogo puta zatražila lokaciju za trajni spomenik, ali ona još uvijek nije dodijeljena. Navela je da to pokazuje da politička, moralna i kulturna klima u Srbiji i Beogradu se nije promijenila.
“Sjećanjem na to i građenjem kulture pamćenja i kolektivnog pamćenja postajemo otvoren grad, grad koji poštuje drugačije, grad koji ne progoni one koji misle drugačije, grad koji ne progoni ljude koji su drugačiji po etničkoj, vjerskoj, klasnoj, seksualnoj i svim drugim osnovama“, zaključila je koordinatorica NVO “Žene u crnom” Staša Zajović.