Opća tuča i pucnjava u pauzi utakmice, navijači uletjeli na teren - ove su uobičajene vijesti za sve utakmice u Srbiji. S obzirom na to da ovo stanje traje godinama i djeluje kao nerješiv problem.
“Ne može niko da me ubjedi da policija nije u stanju da kontroliše navijačke grupe, njihove vođe, simpatizere i agresivna krila navijačkih grupa samo ako to hoće, odnosno, kako danas stoje stvari – ako dobije znak iz vlasti”, kaže za N1 kriminolog Dušan Davidović.
U policiji kažu da su oni samo jedna karika u lancu koja huligane šalje iza rešetaka, a da je pitanje procesuiranja pitanje za Tužilaštvo i sud.
Od 2003. godine uhapšeno je 5.800 navijača, 2013. njih 821, a od početka godine do kraja septembra uhapšeno je 385 navijača. Neki od njih su hapšeni i po pedeset puta, međutim i dalje su na slobodi.
Navijačke grupe odavno se ne povezuju samo sa sportskim klubovima. Kriminolozi kažu da su često u pitanju organizovane grupe koje se bave kriminalom.
Novinar Slobodan Georgijev ocjenjuje da je jedino što te grupe imaju zajedničko sa sportom činjenica da su nosili šal ili zastavu koja ih povezuje sa Partizanom ili Crvenom Zvezdom.
O tome koliko su huligani spremni na nasilje, možda najbolje govori činjenica da su se dvije navijačke grupe prošle nedjelje sukobile u Beogradu, na Autokomandi u trenutku kada je cijeli taj kraj bio gotovo pod opsadom policije. Uprkos tome što je policija brzo reagovala, od stotinjak učesnika u tuči, privedeno je tek njih osmoro.
Procjena stručnjaka jeste da zbog nasilnika sve manje pravih navijača ide na utakmice. Tribine su umjesto mjesta za podršku postale mjesto za regrutaciju.