Grabar Kitarović: Neka mi Nikolić kaže primjedbe u lice

Regija 30. sep 201520:37 > 22:09
Youtube

Njemačka kancelarka nije ljuta zbog komentara o izbjegličkoj krizi, rekla je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u srijedu u New Yorku gdje se na godišnjem zasijedanju UN-a trudila pozicionirati Hrvatsku kao modernu, snažnu državu koja želi učiniti što je više moguće za globalnu sigurnost.

Predsjednica će po povratku u Hrvatsku razgovarati s predsjednicima svih parlamentarnih stranaka i zatim odrediti datum izbora, a njeno je mišljenje da izbore treba održati “što prije, to bolje”.

Iako mala zemlja, Hrvatska želi biti snažnija, samouvjerena u rješavanju vlastitih, regionalnih i globalnih problema, rekla je predsjednica u intervjuu za Hrvatsku televiziju o svojim aktivnostima na zasijedanju Opće skupštine UN-a.

Druga je važna poruka da nijedna zemlja ne može sama rješavati probleme, već je potrebno, kao što pokazuje i migrantska i izbjeglička kriza, uključiti i Evropsku uniju i svijet radi ispunjenja dogovorenih razvojnih ciljeva, rekla je.

Takvu je poruku nastojala prenijeti svjetskim čelnicima s kojima se sastala, a među njima je njemačka kancelarka Angela Merkel o čijem je načinu upravljanja izbjegličkom krizom kritički progovorila, što je dio hrvatske javnosti osudio.

“Naravno da nije ljuta, to je jedan iskren odnos između dviju državnica”, odgovorila je Grabar Kitarović na pitanje je li kancelarka ljuta zbog njene izjave da je najprije otvaranjem vrata izbjeglicama i zatim naglim povlačanjem ručne kočnice Merkel izazvala haos.

“Mislim da svako od nas cijeni iskreno mišljenje u odnosu”, rekla je i dodala da bi sama “cijenila mišljenje bilo kojeg državnika koje je realno i objektivno utemeljeno”.

Među državnicima s kojima se susretala bio je i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić iz čijeg je ureda o tom susretu saopćeno da se dvoje predsjednika suglasilo kako je graničnu krizu u odnosima Hrvatske i Srbije izazvala hrvatska vlada.

Rat riječima zbog golemog priliva izbjeglica koji iz Srbije ulaze preko hrvatske granice odveo je odnose dviju zemalja na najnižu razinu od vladavine Slobodana Miloševića.

“Iznenađena sam ovom zadnjom reakcijom”, rekla je Grabar Kitarović koja je i ranije rekla da je to viđenje iz Nikolićevog ureda.

“Riječ je bila o jednom prilično srdačnom razgovoru, ako gospodin Nikolić ima bilo kakvih primjedbi, ja bih voljela da mi on to kaže u lice, jer onda ću ja njemu odgovoriti u lice što mislim o tome, jer ovakvo prepucavanje preko medija nema smisla i to je ono što šteti međudržavnim odnosima”, rekla je.

Predsjednicu očekuje sastanak s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom čije je postupanje u izbjegličkoj krizi izazvalo kritike.

“Bez obzira što mi mislimo o potezima jedne ili druge države u rješavanju ove izbjegličke, odnosno migrantske krize, činjenica je da mi moramo sarađivati”, rekla je predsjednica Hrvatske.

Podsjetila je na pozitivnu ulogu koju je Mađarska odigrala u vrijeme Domovinskog rata kada je zbrinjavala izbjeglice iz Hrvatske i puno pomogla Zagrebu u procesu pristupanju Evropskoj uniji i NATO-u.

“Mi smo jednostavno orijentisani jedni na druge” i sve otvorene probleme moramo rješavati u “duhu dobrosusjedstva i međusobnog poštovanja”, rekla je.