Gotovo je sigurno da će se zahtjev za prijem Kosova u UNESCO 12. oktobra naći na dnevnom redu Izvršnog vijeća te organizacije, dok će definitivna odluka biti donijeta oko 20. oktobra, potvrdio je ambasador Srbije pri UNESCO-u Darko Tanasković.
Srbija vodi tešku diplomatsku borbu da to spriječi, ali su prognoze loše, kaže srbijanski premijer Aleksandar Vučić.
Ukoliko Kosovo postane član UNESCO-a, generacije će učiti da je manastir Dečani gradilo pleme Gaši za dinastiju Nimani, kako je to u kosovskoj štampi pročitao Vučić.
Jedino gore od zvaničnog prijema je, kaže, nacrt zakona po kom bi sprski manastiri postali imovina Kosova. Tvrdi da je sve to rekao šefu diplomatije Velike Britanije, zemlje koja je podržala prijedlog Albanije da Kosovo postane član UNESCO-a.
“Velika Britanija smatra da će Kosovo, ako postane član UNESCO-a, imati zadatak da štiti srpsko kulturno naslijeđe na Kosovu. Njihovo članstvo u UNESCO-u samo će pojačati tu zaštitu, a neće je dovesti u pitanje”, uvjeren je Hammond.
U pokušaju da spriječi prijem Kosova, Srbija vodi tešku diplomatsku borbu na svim poljima. Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić moli Sloveniju da ne podlegne pritiscima i pomogne Srbiji, uprkos tome što ona jeste priznala Kosovo.
“Moglo bi da nam se desi da, kao što smo prije tri dana saznali da je ISIS srušio rimsku kapiju staru 2000 godina, samo zato što je rimska, da i mi jednog dana shvatimo da smo izgubili evropsku i svjetsku baštinu na Kosovu, ne srpsku, samo zato što nismo blagovremeno reagovali”, rekao je Nikolić.
Ukoliko Kosovo postane član UNESCO-a bit će to poraz čitavog svijeta, kaže srbijanski ministar Vulin. “Ako je smisao zaštite kulturnog naslijeđa Srba na Kosovu da se ono više ne zove srpsko i da tamo nema sjećanja na one koji su naše manastire, crkve, historiju i tradiciju gradili, hranili i branili svih ovih vijekova, onda se postavlja pitanje čemu služi UNESCO”, rekao je Vulin.
Brojke ne idu na ruku Srbiji, od 58 država koje su u Izvršnom vijeću UNESCO-a, 32 priznale su Kosovo.
Opširnije u prilogu Maje Nikolić: