Šta se dogodi kada neko javno kaže da je Kosovo nezavisno, poput predsjednika Srpske akademije nauka i umjetnosti Vladimira Kostića? Najoštrije reaguju predstavnici vlasti, a predsjednik Srbije Tomislav Nikolić poruči da je "Kostić to izjavio i ostao živ".
Sličnu lavinu negativnih komentara pokrenulo je i gostovanje Zorana Panovića, glavnog urednika Danas u dnevniku Radio-televizije Srbije.
“Skandalozne optužbe” na račun lidera SNS-a i premijera Srbije Aleksandra Vučića – tako su u stranci doživeli Panovićevu ocjenu da se na sedmom rođendanu dogodila “velika predstava” kada je britanski ambasador Denis Keefe napustio skup jer je reditelj Emir Kusturica kritikovao njegovu zemlju.
Član Odbora za informisanje SNS-a Vladmiri Đukanović kaže da stranka ima pravo na svoje mišljenje. “Imamo pravo da kažemo da nam se zaista tako čini, da je više bio društveno-politički radnik nego nezavisno analitičar. I to je naše pravo da tako razmišljamo. Izvinite što imamo pravo na stav, zar je to nešto što je zabranjeno“, pita Đukanović.
Imaju i stav prema RTS-u zbog onoga što izreknu gosti, pa je zbog toga reagovao i NUNS – kažu da je to otvoreni pritisak na uređivačku politiku javnog servisa. Naprednjaci su odmah odgovorili, nazvavši ih zavisnim udruženjem Demokratske stranke.
Portparolka demokrata Aleksandra Jerkov nije iznenađena takvim nastupom SNS-a. “Kao i prošli put kada je Aleksandar Vučić bio na vlasti, tada su ljudi bili izdajnici, strani plaćenici, postavljači NATO lokatora, a sada su kriminalci, Miškovićevi plaćenici i produžene ruke Demokratske stranke”, navodi Jerkov.
Prvom čovjeku SANU-a mnogi su dozvolili da ima svoje mišljenje, ali je izgleda pogrešan trenutak.
Da li je kritika u srpskom javnom mnjenju dozvoljena? Oni koji se bave ovom oblašću kažu da jeste – kada je kontrolisana. Takođe, upozoravaju da ovo nije prvi put da oni koji misle i rade drugačije budu proglašeni prvo stranačkim, a potom i državnim neprijateljima, podsjeća profesorica Javnog mnjenja na FPN-u Snježana Milivojević.
“Podsjetit ću vas takođe da se to desilo Saši Jankoviću. Dakle, sve institucije koje imaju nekog kritičkog potencijala ili imaju mogućnost da dovedu u pitanje to što javna vlast radi, da postave javno mogućnost da to nije najbolje, jedino i prvi put u historiji – dođu pod taj udar“, navodi ona.
I dok je profesor Kostić u svoju odbranu rekao da je važno da iskaže mišljenje i kada ono nije pogodno kolektivnom umu, iz RTS-a nije stigla nikakva reakcija.
Opširnije u prilogi Jovane Štetin: