Aluminijski kombinat Podgorica, simbol nekadašnjeg privrednog prosperiteta. Danas samo podsjećanje na prošlo vrijeme. Nekada su od ovog preduzeća živjeli desetine hiljada ljudi. Sada je Aluminij u privatnim rukama. Radi u smanjenom kapacitetu, a zaposleno je 550 radnika.
Most Milenijum, glavno obilježje moderne Podgorice i Crne Gore. Ova zemlja se nalazi na raskrižju ulaska u NATO i Evropsku uniju, te ozbiljne destabilizacije, zbog opozicionih demostracija. Vodi se polemika da li su protesti protiv vlade, lošeg standardna građana, ili je sve to igra velikih sila, zbog najvjerovatnijeg skorog ulaska Crne Gore u NATO.
A ako gledamo statističke podatke, Crnogorci ne žive ništa gore, a prema mnogim pokazateljima, čak i bolje od ostalih zemalja regiona. U posljednjem kvartalu BDP je veći za preko 4 posto, što je iznad regionalnog i evropskog prosjeka. Godišnje strane investicije iznose blizu 400 miliona eura, što je nešto više nego u BiH.
Crnogorci prosječno zarađuju 481 euro, što je više nego u Srbiji, gdje je prosječna plata 350 eura, ili BiH sa 420 eura. Jedino Hrvatska ima znatno veće prosječne plate. Međutim, Crnogorci bi morali zaraditi duplo više da bi pokrili potrošačku korpu. Prosječna penzija u Crnoj Gori je 277 eura. Ovi iznosu su znatno veći nego u Srbiji i BiH. Ipak, zaduženost Crne Gore prelazi 60 posto BDP-a, što je svrstava u visoko zadužene zemlje. Samo ove godine Vlada se planira zadužiti za 633 miliona eura. Sve to donekle neutrališi prihodi od turizma, koji godišnje iznose 700 miliona eura.
“Ono što nije dobro u crnogorskoj privredi je ogromna uvozna zavisnot. I možemo reći da je to strukturni problem, koji godinama opterećuje crnogorsku ekonomiju”, smatra ekonomista Vasilije Kostić.
Solidni ekonomski pokazatelji upravo su glavni argument vlasti u borbi sa opozicijom.
“Siguran sam da među onima koji protestuju ima mnogo ljudi koji nisu zadovoljni egzistencionalnim statusom, međutim, ono što je neupitno je pokušaj vanjskog uplitanja u procese upravljanja”, tvrdi premijer Milo Đukanović.
Građani, koji nerado govore pred kamerama, zamjeraju aktuelnoj vlasti to što je u javnom sektoru preuzela apsolutnu kontolu, koja ne dozvoljava nikome ko nije politički podoban da se zaposli u administraciji ili važnijim institucijama. Ali, iste primjedbe mogu se čuti i na ulicama gradova većine zemalja regiona.
N1 pratite putem aplikacija Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.