Mate Granić, bivši ministar vanjskih poslova, smatra kako dolazak američkog potpredsjednika Joea Bidena u Zagreb u srijedu simbolički vraća Ameriku na evropski prostor.
“Ovo je važan trenutak za Hrvatsku, ali i predsjednicu koja je inicirala njegov dolazak u Zagreb.”
“SAD su još 1994. ušle na velika vrata u Evropu, što je sve završeno Daytonskim sporazumom i praćenjem godinama nakon toga. Hrvatska je sarađivala s SAD-om i s odlaskom mudžahedina iz BiH”, rekao je, i dodao kako su SAD nakon toga postupno ove prostore prepustili Evropskoj uniji, “iz ovih ili onih razloga”.
“ISIS, svjetska izbjeglička kriza i njezine refleksije i na EU i ovaj prostor”, naglasio je Granić kao bitne teme samita.
“Vrlo je važan prostor koji i EU i NATO žele, da kad tad uđu u Euroatlantski prostor one zemlje koje to još nisu, te borba sa svim svjetskim i regionalnim problemima. Jer izbjeglička kriza, generirana najviše iz Sirije, je svjetski problem, ali ima refleksije na EU i ovaj prostor”, rekao je Granić o važnim problemima na kojima treba sarađivati s SAD-om.
“Što se tiče međunarodnog terorizma, BiH je najfragilnija država. Osim ova dva nedavna teroristička čina, dakle, sigurno je da postoje vehabije u BiH”, smatra o potencijalnoj potrebi za jačom kontrolom opasnosti od terorizma iz BiH.
“Kad bi ove izbjeglice koje prolaze kroz Srbiju i Hrvatsku, i dakle tzv. balkanskom rutom, išle preko BiH, opasnosti bi bile puno teže.”
Na pitanje mogu li se očekivati daljnje inicijative saradnje Evrope i SAD-a, Granić smatra da mogu.
“Jasno je da je u zadnje vrijeme dinamika puno bolja, sada je dobra, i ovo je prilika da se zajednički bori. Ključ je u granici između Turske i Grčke. Do sada je Turska propuštala sve, u kampovima je i dalje na milione izbjeglica, pod područjem koji kontrolira ISIS 2 – 3 miliona ljudi”, rekao je, i dodao da su u 100 tisuća izbjeglica koje su došle na samom početku izbjegličke krize “70 posto bili migranti, a samo 30 posto izbjeglice.”