"Nema zakonskog osnova da Srbija isporuči 3 radikala Haagu"

Regija 02. dec 201518:49 > 19:57
N1

Haški tribunal naložio je privođenje Vjerice Radete, Jove Ostojića i Petra Jojića, po optužbama da su uticali na svjedoke u slučajevima koje je taj sud vodio protiv Vojislava Šešelja, ali za to ne postoji zakonski osnov.

“Nema razloga, a ni zakonskog osnova da Srbija isporuči Haagu troje radikala”, tvrdi njihov lider Vojislav Šešelj. On kaže da se, tokom učešća u pripremi njegove odbrane pred Haškim sudom, prema svjedocima nikada nisu ophodili na nedozvoljen način.

“Imamo pravo da kontaktitramo i sa svjedocima odbrane i sa svjedocima optužbe prije njihovog pojavljivanja u sudnici, i to je vođenje razgovora. Svaki od tih razgovora je snimljen, imamo snimke tih razgoovra, vođen je zapisnik, nijedan nije bio u četiri oka, uvijek je troje, četvoro ljudi bilo prisutno“, tvrdi Šešelj.

Prema Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom, svoje građane Srbija može da isporuči isključivo u skladu sa domaćim zakonima i statutom Haškog tribunala. U domaćem zakonu ne postoji krivično djelo ometanja pravde, dok Statut Tribunala to predviđa isključivo za najteže zločine: teške povrede Ženevskih konvencija iz 1949, kršenja zakona ili običaja ratovanja, genocid i zločine protiv čovječnosti.

Advokat Zoran Živanović podsjeća na slučaj nekadašnje portparolke tužilaštva Florence Hartmann, koju je Haag takođe optužio za nepoštovanje suda, kojoj nikada nije suđeno. Francuska je odbila da je isporuči jer zahtjev nije bio u skladu sa francuskim propisima.

“Postoji sličnost sa slučajem Florence Hartmann, ali postoje i razlike. Francuska je u drugoj poziciji, za razliku od Srbije jaka je zemlja i slično…. Orvelovski rečeno: Sve su životinje jednake, ali su neke jednakije“, slikovito objašnjava Živanović.

Saradnja sa Haagom je dvije decenije bila kamen spoticanja za Srbiju, tema o kojoj su mnoge vlade iscrpno razgovarale. Međutim, ti razgovori su sada izostali, tvrdi ministar za rad Aleksandar Vulin. Na pitanje kako je moguće da, o nalogu suda koji je stigao još u januaru, Rasim Ljajić nije obavijestio Vladu, Vulin sliježe ramenima.

“Nije nešto o čemu se razgovaralo na Vladi, to je nešto što nas je, uslovno rečeno, zateklo kao informacija. Ne više od toga. Vlada Srbije će biti odgovorna kao što je bila do sada – postupiće u skladu sa zakonom“, poručuje Vulin.

Tajni nalog za hapšenje troje pripadnika SRS-a stigao je u januaru, a objelodanjen je 1. decembra. Zbog izostajanja reakcije Srbije, predsjednik Haškog suda žalio se Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija. Reakcija iz New Yorka tek se očekuje.