Beograd: Nikolić položio vijence žrtvama holokausta

TANJUG/Srđan Ilić

Na Spomenik žrtvama genocida na Starom sajmištu u Beogradu, mjestu nekadašnjeg nacističkog logora tokom Drugog svjetskog rata, danas su položeni vijenci i odata počast žrtvama.

Na komemoraciji povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta vijence su položili predsjednik Srbije Tomisav Nikolić, predsjednica Skupštine Srbije Maja Gojković, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i predsjednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević.

Na spomenik su položili vijence i predstavnici Udruženja logoraša, preživjeli i članovi porodica stradalih, diplomatski predstavnici i predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije i Savjeta romske nacionalne manjine.

Nikolić je podsjetio da je prošla 71 godina od kada je oslobođen Aušvic, najozloglašeniji koncentracioni logor, i istakao da se nikad ne smije zaboraviti stradanje nevinih žrtava jer, kako je naveo, “zločin je zaboraviti zločin”.

“A neki bi željeli da ga počinimo, da holokaust predamo zaboravu ili da se desi nešto još gore, da ga se sjećamo površno i pogrešno”, rekao je Nikolić, poslije polaganja vijenca na Spomenik žrtvama genocida u Drugom svjetskom ratu.

Nikolić je istakao i da Srbija nije bila pošteđena monstruoznog plana Konačnog rješenja, a da su Jevreji i svi oni koji su se suprotstavili nacističkoj ideji bili meta progona. On je poručio da holokaust mora da se prikaže onakav kakav je bio bez ubacivanja trivijalnih, “ali lako svarljivih činjenica” bez marginalizovanja do negacije i jezive prošlosti i istine.

“Danas kada postoji pojava negacije holokausta, ne smije se zaboraviti stradanje Jevreja, Srba, Roma i svih nevinih ljudi. Svijet se mijenja i svi moramo da budemo svjesni da doprinosimo oblikovanju budućnosti i da uložimo miksimalni napor da generacije žive u miru i slozi”, kazao je predsjednik Srbije.

Na Starom sajmištu bila je i novinarka N1 Jovana Štetin:

Memorijalni centar biće izgrađen za dvije godine

Predsjednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević najavio da će na Starom sajmištu za dvije godine biti podignut memorijalni centar kakav i zaslužuju sve nevine žrtve koje su stradale u Beogradu od 1941. do 1945. godine, saopštila je gradska uprava.

“Zločini koji su se desili u toku Drugog svjetskog rata ne smiju da padnu u zaborav, jer bi zaborav na žrtve holokausta bio oprost i amnestija zločincima. Nažalost, ti zločini su se desili i u našem glavnom gradu od okupatora, ali i domaćih kvislinga”, podsjetio je Nikodijević.

Grad Beograd je, kako je istakao, donio odluku da se na mjestu Starog sajmišta podigne memorijalni centar za sve žrtve koje su stradale u Drugom svjetskom ratu, među kojima je najviše bilo Jevreja, Roma i Srba.

On je naveo da je centralna kula na Starom sajmištu već iseljena i predstavljaće centralni dio budućeg memorijalnog kompleksa.

“Stekli su se uslovi da se raspiše javni poziv za izradu idejnog projekta budućeg memorijalnog centra. Poslije toga treba da se usvoji zakon o proglašenju Starog sajmišta u memorijalni centar u republičkom parlamentu koji bi olakšao dalju proceduru oko završetka tog značajnog kompleksa”, kazao je predsjednik Skupštine Beograda.

Ujedinjene nacije donijele su 1. novembra 2005. godine rezoluciju kojom je 27. januar ustanovljen kao datum obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u cijelom svijetu. Tog dana 1945. godine pripadnici Crvene armije oslobodili su Aušvic, jedan od najmonstruoznijih logora smrti.

Opredjeljujući se za dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, Generalna skupština UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i vjerske mržnje zasnovane na predrasudama.

Aušvic, Treblinka, Mauthauzen, Dahau, Majdanek, Jasenovac, Staro sajmište, Jajinci, logor “Crveni krst” u Nišu, samo su neka od masovnih stratišta nevinih žrtava.