Vojislav Šešelj stigao je u Beograd. Na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" okupilo se blizu 700 pristalica Srpske radikalne stranke koji su dočekali haškog optuženika aplauzima, zvižducima, skandiranjem i četničkim pjesmama.
Okupljeni su nosili stranačke zastave, majice i bedževe sa Šešeljevim likom, a organizovano je i stranačko osiguranje. “Vojo, Srbine!”, uzvikivalo je nekoliko stotina radikala.
Na aerodromu su bile i brojne srbijanske i strane novinarske ekipe.
Lider radikala po dolasku uputio se u stranačke prostorije u Zemunu gde će biti održan sastanak najužeg stranačkog rukovodstva.
Haaški sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) odlučio je prošle sedmice pustiti Šešelja na privremenu slobodu zbog teškog zdravstvenog stanja, nakon što je, poslije dobrovoljne predaje u februaru 2003. godine proveo 11 i pol godina u pritvoru, ali mu presuda za zločine u Hrvatskoj i BiH nije izrečena.
Srbijanska vlada dala je jamstvo ICTY-u za Vojislava Šešelja, uz uvjet da on prihvati to jamstvo i pristane poštivati uvjete za privremeno puštanje na slobodu koje mu odredi ICTY.
#slider_0
Vicepremijer i predsjednik Nacionalnog vijeća za saradnju s Tribunalom Rasim Ljajić potvrdio je medijima da Šešelja neće dočekati niko od državnih dužnosnika i predstavnika vlade.
Visoki dužnosnik SRS Nemanja Šarović izjavio je ranije, najavljujući subotnji miting, kako SRS “ima informaciju da će režim na svaki mogući način pokušati napraviti neki incident i baci sjenu na dolazak Vojislava Šešelja”, ali da “SRS-u i Komitetu za obranu Vojislava Šešelja nisu potrebni incidenti” te da su sigurni da se na tom skupu neće dogoditi ništa ružno.
Ministar pravosuđa Nikola Selaković izjavio je da u puštanju na privremenu slobodu haaškog optuženika i šefa radikala Vojislava Šešelja “ne vidi nikakav politički potez” i dodao je da je vlada ispunila sve obveze “ne praveći razliku između Šešelja i bilo kojeg drugog optuženika”.
Za razliku od Selakovića, ministar rada, zapošljavanja i socijalne zaštite Aleksandar Vulin ocijenio je koncem prošle sedmice puštanje na slobodu haaškog optuženika i vođe Srpske radikalne stranke iz pritvora Haaškog tribunala kao “političku poruku” ovog suda i “pokušaj destabiliziranja Srbije“.
Dužnosnik SRS Zoran Krasić izjavio je ranije da je Vojislav Šešelj sad “čovjek formalno bez identiteta” jer ima pasoš i ličnu kartu Savezne Republike Jugoslavije, koja više ne postoji.
Sudsko vijeće ICTY-a odlučilo je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja, čije se zdravstveno stanje pogoršalo, privremeno pustiti na slobodu kako bi mogao dobiti zdravstvenu skrb u primjerenijem okruženju.
Sudsko vijeće “smatra da hitni humanitarni razlozi govore u prilog privremenog puštanja na slobodu okrivljenog (…), da su ispunjeni uvjeti da okrivljeni bude privremeno pušten na slobodu u Republiku Srbiju”, stoji u priopćenju za medije koje potpisuje predsjednik tročlanog sudskog vijeća Jean-Claude Antonetti.
Srbijanski mediji prenijeli su ranije da Šešelj boluje od raka debelog crijeva koji je, nakon ljetošnje hirurške intervencije, metastazirao u jetru.