Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su rezolucije o Srbiji i Kosovu, o napretku u 2015. godini u evropskim integracijama. Iskazana je zabrinutost zbog slobode medija u Srbiji, a što se odnosa s Prištinom tiče, Beograd je pozvan da brzo primjeni svoj dio sporazuma.
Pozdravljen je napredak Srbije u pregovorima o članstvu s Evropskom unijom, bitan pomak u normalizaciji odnosa s Prištinom i boljitak u ekonomskim reformama. Međutim, ono što je navedeno je da srbijanske vlasti moraju odlučno da rade na suzbijanju korupcije, na osiguravanju nezavisnosti pravosuđa i uklonjanju političkog upliva na sudije i tužioce. Kritikovani su i položaj medija i manjinska prava.
Za usvajanje Rezolucije o Srbiji je glasalo 498 poslanika, 66 je bilo protiv, a 70 uzdržano.
Rezolucijom je Srbija pozvana da nastavi sprovođenje sistemskih reformi, da se osigura da rad sudija, tužilaca i medija bude oslobođen političkog uticaja i da ojača borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Što se tiče odnosa Beograd – Priština, Srbija se poziva “da brzo primjeni svoj dio sporazuma” koji se tiču i energije, telekomunikacija i mosta u Mitrovici i da “konstruktivno krene u sklapanje i sprovođenje budućih dogovora”.
Evropski parlamentarci ukazuju i na ranije dobrim dijelom sprovedene dogovore Beograda i Prištine i podvlače da će “napredak u dijalogu biti mjeren njihovom opipljivom primjenom”.
U rezoluciji se “Srbija i Kosovo pozivaju da se uzdrže od negativnih poruka i krenu u puno sprovođenje postignutih dogovora blagovremeno i u dobroj vjeri”.
Parlament EU traži s tim u vezi “stalne napore dvije vlade i institucija EU” s ciljem da se “objašnjavaju odredbe utanačenih sporazuma kako bi etnički Albanci i Srbi na Kosovu bili zbliženi”.
Također se izražava zadovoljstvo zbog saradnje privrednih komora Srbije i Kosova.
“Korupcija i organizovani kriminal su opšteprošireni u regionu i također predstavljaju prepreku za demokratski, društveni i ekonomski razvitak Srbije”, navedeno je u nacrtu rezolucije o Srbiji.
U nacrtu rezolucije o Kosovu pozdravlja se potpisivanje sporazuma o pridruživanju Kosova s Evropskom unijom, dogovor u dijalogu o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda, a posebno sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština.
Za usvajanje Rezolucije o Kosovu su glasala 403 poslanika, 130 je bilo protiv, a 104 uzdržana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.