Rezolucija: Priznanje Kosova bi ojačalo stabilnost u regionu

Regija 04. feb 201614:50 > 15:09
REUTERS/Vincent Kessler

Evropski parlament usvojio je u Strasbourgu rezoluciju o Kosovu u kojoj pozdravlja potpisivanje sporazuma o pridruživanju Kosova s Evropskom unijom, ali traži snažne napore vlasti u Prištini da pokrenu društvene i ekonomske reforme i suzbiju korupciju i organizovani kriminal, kao i "mogući politički pritisak na pravosuđe".

Evropski parlamentarci su u rezoluciji, usvojenoj sa 403 glasa “za”, 130 “protiv” i 104 uzdržanih, također pozdravili dogovore u dijalogu o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda, a posebno sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština, naglasivši da je to za Kosovo važno i za približavanje EU.

Bert Koenders, šef diplomatije Holandije, predsjedavajuće EU, u prethodnoj raspravi u Evropskom parlamentu je rekao da vlasti u Prištini moraju da ostvare napredak u dijalogu s vlastima u Beogradu i naglasio da je “sada vrijeme da Kosovo primjeni svoj dio postignutog sporazuma”.

U rezoluciji se navodi da bi priznavanje Kosova od pet zemalja EU koje ga još nisu priznale pomoglo jačanju stabilnosti u regionu, olakšalo normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i ojačalo kredibilitet EU u spoljnoj politici.

Zabrinutost zbog nedovoljnog napretka u rasvjetljavanju sudbine nestalih

Parlament EU izražava zabrinutost zbog nedovoljnog napretka u rasvetljavanju sudbine velikog broja nestalih u sukobima 90-ih godina.

Evropski parlamentarci ponovo naglašavaju “zabrinutost zbog izostanka bilo kakvog napretka u borbi protiv korupcije na visokoj ravni i organizovanog kriminala, kao i nepostojanja rezultata u istragama i presudama”.

Od vlasti u Prištini traži se “sveobuhvatan i strategijski pristup suzbijanju opšterasprostranjene korupcije koja je i dalje bitna prepreka na putu Kosova ka demokratskom, socijalnom ekonomskom razvoju”.

Od Prištine se traži da “pomno nadzire i sprečava mobilisanje stranih boraca i terorista, imajući u vidu da je oko 300 osoba s Kosova stupilo u redove ISIS-a u Siriji i Iraku i veliki dio njih se već vratio na Kosovo”.

Evropski parlament pozdravlja što je nekoliko srpskih vjerskih i kulturnih spomenika koji su uništeni 2004. godine renovirano i poziva sve strane, uključujući kosovske i srpske vlasti, srpsku zajednicu na Kosovu i SPC da pronađu sistem za promociju, zaštitu i očuvanje kosovskog vjerskog i kulturnog naslijeđa koje treba da bude tretirano kao zajedničko evropsko naslijeđe.

U dokumentu se “ističe značaj poštovanja osjetljivosti svih zajednica kad je riječ o pozivima, kao u slučaju generala (Vojske Srbije Ljubiše) Dikovića”. KFOR se poziva da “u saradnji s kosovskim vlastima djeluje da se izbjegnu potezi koji bi vrijeđali sjećanja na žrtve i štetili dijalogu Beograda i Prištine”.