25 godina od masovnih demonstracija protiv Miloševića

Regija 09. mar 201609:08 > 10:34
Arhiva - Fonet/Dragan Antonić

Na današnji dan prije 25 godina u Beogradu su održane prve masovne demonstracije protiv vlasti Slobodana Miloševića, a u sukobima su poginule dvije osobe.

Demonstracije su izvele na ulice oko 100.000 ljudi, a po gradu je bilo razmješteno više od 10.000 policajaca.

Izlazak građana na ulice organizovao je Srpski pokret obnove, čiji je lider Vuk Drašković 16. februara 1991. proglasom pozvao na demonstracije “9. marta, tačno u podne, na Trgu republike” zbog huškačkog izvještavanja TV Beograd, koja je tada prvi put prozvana TV Bastiljom.

Direktan povod za poziv da “TV Bastilja mora pasti” bio je državni komentar koji je pročitao urednik Slavko Budihna u kome se navodi da SPO sarađuje sa proustaškim i profašističkim režimom u Hrvatskoj.

Glavni zahtjevi demonstracija bili su smjene direktora RTS Dušana Mitevića i još četvorice urednika – Slavka Budihne, Predraga Vitasa, Ivana Kriveca i Sergeja Šestakova.

Miloševićev režim nije želio da dozvoli demonstracije, pa je policija blokirala prilaze Trgu i od jutra počela da potiskuje demonstrante, koristi palice, suzavac i vodene topove.

Lideri opozicije su se pred naletom policije sklonili u Narodno pozorište, a sa terase tog zdanja Drašković je demonstrantima izdao komandu “Juriš!”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

Tada su počeli žestoki, višesatni sukobi na ulicama Beograda, a poginuli su maturant Branivoj Milinović (18) i policajac Nedeljko Kosović (54).

Milinović je kod “Londona” pogođen iz vatrenog oružja kada je policija otvorila vatru ka grupi demonstranata, dok je Kosović stradao bježeći od demonstranata poslije pada sa visine od pet metara kod “Beograđanke”.

Centar grada bio je opustošen, a u sukobima demonstranata i policije je povrijeđeno je 114 osoba – 58 policajaca i 86 građana, a uhapšeno je 158 ljudi, među kojima i Drašković.

Tog dana je policija nasilno zabranila rad Radija B92 i cenzurisala televiziju Studio B.

Miloševićev zahtjev za zabranu zbog “pristrasnog izvještavanja i uznemiravanja javnosti”, sproveo je ministar policije Radmilo Bogdanović.

Uvečer su ulice bile potpuno puste, policija je tokom noći hapsila na desetine demonstranata, a u večernjim satima u centru grada su se, prvi put poslije Drugog svjetskog rata, a da nije bila riječ o paradi, pojavili tenkovi.