Biografija: Šešeljev put od Sarajeva do Haga

Regija 31. mar 201609:33 > 09:34
REUTERS/Marko Đurica

Vojislav Šešelj, jedan od osnivača Srpske radikalne stranke, rođen je 11. oktobra 1954. godine u Sarajevu. Za samo dvije i po godine je uspio da diplomira pravo u Sarajevu, a postao je i najmlađi doktor nauka u SFRJ sa 25 godina života.

Sa Vukom Draškovićem 1989. godine, osniva političku stranku pod nazivom Srpska Narodna Obnova, a naredne godine je osnovao Srpski četnički pokret koji je ubrzo zabranjen.

Sa Tomislavom Nikolićem 1991. godine u Kragujevcu osniva Srpsku radikalnu stranku, čiji je prvi i jedini predsednik.

Između Šešelja i Slobodana Miloševića 1993. dolazi do sukoba, raspisuju se izbori na kojima radikali beleže prvi veći neuspeh. Na predsjedničkim izborima 1997. godine, Vojislav Šešelj pobeđuje kandidata SPS-a, Zorana Lilića sa 50,61% osvojenih glasova, ali Republička izborna komisija poništava izbore zato što je izlaznost bila manja od 50%, 48,88%. Na ponovljenim izborima SPS kandiduje Milana Milutinovića, koji pobeđuje Šešelja u drugom krugu.

Šešelj postaje potpredsjednik Vlade Republike Srbije 24. marta 1998. godine postaje, dok je na čelu vlade bio Mirko Marjanović.

Poslije NATO bombardovanja i potpisivanja Kumanovskog sporazuma, članovi Vlade iz SRS podnose ostavke zbog protivljenja potpisivanja ovog sporazuma.

Vojsiav Šešelj najkontroverznija je ličnost novije srpske istorije. I po svojoj politici, i po svojoj retorici. Glasan u skupstinskoj sali, jednako kao u televizijskom studiju.

Debate je znao da nastavlja i kad se kamere isključe. O opasnim stvarima Vosjiav Šešelj zbijao je šale. Dok je rat u Hrvatskoj i Bosni bjesnio, šalio se i na ratištu, uvijek praćen kamerama, i u televizijskim studijima rame uz rame sa estradnim zvezdama.

Jedna od izjava iz ratnog perioda, koju je teško zaboraviti je i ona: „Sad koljemo kašikom zahrđalom, pa se nikad ne može ustanoviti čemu je žrtva podlegla….posljedicama klanja ili tetanusu“.

Zbog ovakvih i sličnih istupa Haški sud optužio ga je verbalni delikt, ratno huškanje, inspirisanje na ubistva i maltretiranje nesrba. Na teret mu je stavljena i organizacija i vođstvo u nekoliko paravojnih formacija.

Šešelj se Tribunalu sam predao 2003.

Tri godine čekao je da taj sud počne da mu sudi. Branio se sam u procesu koju je odugovlačen. Paralalno je pisao tomove knjiga o svjetskim političkim liderima i onima koji su mu sudili.

Šešelj se bavio politikom tokom svih 12 godina pritvora u Hagu. Cepanje stranke, najbližim saradnicima nikada nije orostio.

Bilo je izdajnika i u našim redovima, ali smo ih eliminisali. A sad ćete da vidite koliko je jaka SRS“, poručio je prije nekoliko godina Šešelj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.