Novinar Dejan Anastasijević rekao je povodom presude Vojislavu Šešelju da je i pored skandaloznog toka suđenja Vojislavu Šešelju, najskandaloznije bilo obrazloženje sudije Jean-Claudea Antonettija. Kako je rekao, čini mu se kao da je sudija prihvatio Šešeljevu ideju Velike Srbije.
Anastasijević kaže da je Šešelj iz ovog procesa definitivno izašao kao pobjednik jer je još i prije završetka procesa uspio da obesmisli postupak protiv sebe. Ipak, napominje da to ne znači da je pobijedio cijeli Haški tribunal.
Prema Anastasijevićevom mišljenju, obrazloženje sudije Antonettija je skandalozno, iako je, kako kaže od početka suđenja pokazivao simpatije prema lideru radikala.
“Meni je bilo najzanimljivije što mi se činilo da je on potpuno usvojio ideologiju Velike Srbije, posebno kada je počeo da govori o Srbima u bivšoj Jugoslaviji, bez obzira koje su vjeroispovesti. Govoreći o odgovornosti Hrvata i Bošnjaka za secesiju podstakao je reviziju nekih drugih presuda”, rekao je novinar Vremena.
Anastasijević ukazuje i da je govor sudije Antonettija “iznenađujuće ideološki” i tiče se historijskih okolnosti.
“Dio optužnice, koji se odnosi na saradnju Šešelja sa Jovicom Stanišićem oko regrutacije i upućivanja dobrovoljaca u rat, odbačen je iako je sam Šešelj više puta govorio da je bio blizak sa Stanišićem i Frenkijem Simatovićem. Sud je taj dio optužnice zanemario, osim u dijelu kada je rekao da nije mogla da se uspostavi direktna veza”, navodi Anastasijević.
Kao ključni trenutak u toku suđenja Anastasijević vidi kada je sud popustio pred Šešeljevim zahtjevima tokom štrajka glađu. On podsjeća da se to desilo brzo poslije smrti Slobodana Miloševića i napominje da se sud uplašio da im u pritvoru ne umre još jedan Srbin.
“Kasno su shvatili da on sam diktira i tempo i atmosferu u sudnici, a to mu je bilo omogućeno ustupcima. Na njegov zahtjev zamijenjen je tužilac, na njegov zahtjev zamijenjen je i sudija, a dozvoljena mu je i nadzirana posjeta supruge, što je ona zloupotrebila za prenošenje poruka o svjedocima. Ali se negdje očekivali da će se presudom to nadoknaditi”, kaže Anastasijević.
On napominje da su trojica sudija samo po jednoj tački imali jedinstveno mišljenje, dok se u svim ostalim tačkama neko izdvajao mišljenjem. Kako kaže, izleda da je na kraju kod druga dva člana preovladalo mišljenje da se ova mučna epizoda okonča i skine s vrata.
“Ova oslobađajuća presuda se ne može iskoristiti ni da bi se neko rehabilitovao. Presuda će podstati debatu oko toga šta se dešavalo devedesetih”, objašnjava Antonijević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.
Popov: Gorak ukus u ustima
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov rekao je da oslobađanje Vojislava Šešelja ostavlja “gorak ukus u ustima nenamirene pravde”.
“Ovo je nenamirena pravda za sve žrtve progona na nacionalnoj osnovi i etničkog čišćenja kroz djelovanje paravojnih formacija kojima je Šešelj komandovao, a koje su ostavile trajne posljedice u Vojvodini i posebno Hrtkovcima, gdje je cijelo selo ispražnjeno djelovanjem ‘šešeljevaca'”, rekao je Popov i upitao zašto je Haškom tribunalu trebalo 13 godina da bi odlučio da Šešelj nije kriv ni po jednoj tački optužnice.
Kako je ocijenio, presuda je ogromna nepravda koja je nanijeta svim žrtvama, jer je toliko očiglednih i vidljivih dokaza bilo, prije svega u oblasti etničkog čišćenja.
“Mogu samo da zamislim kako se sada osjećaju žrtve svega onoga što su on i ljudi pod njegovom komandom činili”, rekao je Popov.
Popov dodaje da će presuda donijeti i novo varničenje na relaciji Beograd – Zagreb, a da u Zagrebu “sigurno neće biti zadovoljni ovom presudom”.
“Samo će se nastaviti trend loših odnosa, varničenja koja su i ranije postojala u vezi sa Šešeljem, a situacija će se dalje komplikovati umjesto da idemo naprijed”, kazao je Popov.
Nataša Kandić: Presuda teško održiva
Osnivač Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić ocijenila je da je oslobađajuća presuda lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom iznenađujuća i da teško može da se održi u žalbenom postupku.
“Obrazloženje te sudske odluke zadire u neke druge presude i protivriječi nekim sudski utvrđenim činjenicama. Presuda teško da može da se održi jer je izrečeno toliko novih zaključaka koji su suprotstavljeni mnogih zaključcima o zločinima i u BiH i u Hrvatskoj”, rekla je Nataša Kandić agenciji Beta.
Ona je rekla da se očekivalo da Šešelj bude oslobođen po osnovu optužbe za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu, što je sudija Jean-Claude Antonetti predlagao još 2011. godine, u svrhu celishodnosti daljeg vođenja postupka.
“Neka obrazloženja (oslobađajuće presude) protivrječe zdravom razumu, poput onog da je govor Šešelja u Skupštini Srbije da neće ubijati Hrvate već da će ih spakovati na kamione pa neka oni vide šta će, samo političko mišljenje”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, oslobađajuća presuda Šešelju posljedica je i “blagonaklonog odnosa sudije Antonettija”.
Nemanja Stjepanović, istraživač Fonda za humanitaro pravo, rekao je za N1 da je iznanađen presudom Šešelju, kao što je bio iznenađen kada su oslobođeni Ante Gotovina i Mladen Markač, ali i Momčilo Perišić.
“Ono što me je iznenadilo nije oslobađajuća presuda, već kvalifikacija činjenica onoga što se dešavalo u ratu. Imamo zaključak da nije postojao sistemetičan napad na civile u BiH i Hrvatskoj. To je u potpunoj suprotnosti sa ranijim presudama tribunala”, napominje Stjepanović.
Jovo Bakić: Presuda će zaoštriti odnose u regionu
Analitičar Jovo Bakić ocijenio je da će oslobađajuća presuda Haškog tribunala zaoštriti odnose u regionu. “Presuda će dodatno zaoštriti već zaoštrene odnose. U Hrvatskoj i BiH se Bošnjaci i Hrvati ne mogu pomiriti sa takvom presudom, jer su ga (Šešelja) vidjeli kao oličenje svega onoga protiv čega su oni”, rekao je Bakić agenciji Beta.
On je ocijenio i da takva presuda može biti dodatni vjetar u leđa radikalima, koji je mogu iskoristiti za poboljšanje uspjeha na predstojećim parlamentarnim izborima.
Bakić je naveo i da je cijeli slučaj pred tribunalom najveća blamaža međunarodnog pravosuđa. “Čovjek koji se dobrovoljno predao, bio u pritvoru 12 godina, kome je proces trajao 13 godina i sam se branio, nije otišao ni da čuje presudu, a tokom suđenja se obraćao sudijama ružnim riječima, naposljetku je dobio oslobađajuću presudu”, kazao je Bakić.
On je ocijenio i da je presuda donijeta bez nekog političkog uticaja.