U sjedištu Uskoka u Gajevoj ulici u petak su ispitane osobe u četvrtak uhapšene zbog sumnje da su sudjelovali u međunarodnom lancu pranja novca, koji je navodno povezan i s nedavnom krađom novca i zlata iz sjedišta zagrebačke kriminalističke policije.
Organizatori skupine koja je prema Uskokovim sumnjama fiktivnom prodajom zlata oprala više od 630 miliona kuna su otac i sin Ante i Luka Gale kojima je uz još 11 osumnjičenika u tom slučaju u petak navečer na zagrebačkom Županijskom sudu određen jednomjesečni istražni zatvor. Među 13 okrivljenika kojima je određen istražni zatvor su i odbjegli Antonijo i Pejo Ivić za čija je imena javnost saznala ove sedmice nakon krađe dva kilograma zlata i 280 hiljada eura iz sjedišta zagrebačke krim policije. Većina okrivljenika će tokom istrage iza rešetaka biti zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, dok je za Iviće istražni zatvor određen i zbog bijega.
Zamjenik direktorice Uskoka Saša Manojlović izjavio je novinarima da je sudac istrage u potpunosti prihvatio prijedlog Uskoka i u odnosu na 13 okrivljenika odredio istražni zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja kaznenog djela, dok je protiv dvojice određen i zbog bijega.
Glavnom osumnjičeniku odbijena kaucija, odbrana najavila žalbe
Branitelj Ante Gale Mate Matić rekao je da će se žaliti na odluku suda koji je odbio njihov prijedlog da se pritvor zamjeni jamstvom. U početku su nudili nekretninu, ali im je Uskok, kaže Matić, “brzom akcijom” popodne blokirao tu imovinu, a potom su nudili sto hiljada kuna što je sud odbio. Odvjetnik osumnjičenog Dinka Šutala Boris Vinčić rekao je da nisu nudili nikakvo jamstvo jer njegov branjenik nema novaca ni imovine.
Organizatori skupine su, prema Uskokovom saopćenju, od maja 2014. u Hrvatskoj i Italiji povezali ostale kako bi pribavili nezakonitu dobiti “poslovanjem više društava i unošenjem novca ostvarenog kaznenim djelom u legalne finansijske tokove”. Tužiteljstvo sumnja da su okrivljenici osnivali firme samo kako bi naplaćivali račune poduzećima iz Italije, za robu koju im stvarno nisu isporučili. Stvarnu prirodu svojih transakcija pritom su, tvrdi tužiteljstvo, prikrivali “nevjerodostojnom poslovnom dokumentacijom i dijelom njihovim daljnjim plasmanom u dogovorene fiktivne poslovne odnose te njihovim gotovinskim podizanjem i konvertiranjem na legalnom finansijskom tržištu u euro i druge valute”.
Uskok je, nakon velike akcije hapšenja i pretresa prostorija, u petak pokrenuo istragu protiv ukupno 15 osoba. Uz Antu i Luku Galu te Antonija i Peju Ivića Uskokovom istragom su prema neslužbenim podacima obuhvaćeni i Dragan Bošnjak, Pavle Pavlović, Damir Premužić, Josip Jelavić, Tomislav Šikić, Toni Sliško, Zoran Stojić, Aleksandra Štibrić, Ciprian Petar Lugujan, Antonio Ivić, Goran Tuška i Dinko Šutalo. Za dvojicu pod istragom Uskok nije tražio određivanje istražnog zatvora.
Fiktivnu prodaju zlata otkrio poseban tim poreznika specijaliziran za prijevare
Osim zbog pranja novca osumnjičeni se terete i za pomaganje i poticanje u tom nedjelu te pomaganje u zloupotrebi povjerenja u ekonomskom poslovanju, izvijestio je Uskok koji je istragu pokrenuo na temelju prijava sektora za otkrivanje poreznih prevara Ministarstva finansija i policijskog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK).
Tužiteljstvo navodi da su “u okviru realizacije plana zločinačkog udruženja” osumnjičeni u ime više firmi ispostavljali račune italijanskim poduzećima u kojima su neistinito prikazivali da im prodaju velike količine zlata i drugih plemenitih kovina. Iako roba nikada nije isporučena odgovorne osobe italijanskih firmi plaćale su račune, u skladu s dogovorom s prvom dvojicom osumnjičenika, pa je na račune četiri hrvatske firme ukupno uplaćeno preko 638 miliona kuna.
Kako bi prikrili da taj novac nije stečen zakonito organizatori skupine navodno su se dogovorili da će novac podizati u gotovini, kao i da će ga transferirati na račune više osoba i firmi te potom podizati i konvertirati u euro i druge valute na legalnom finansijskom tržištu, navodi Uskok.
Stoga su pronašli osobe koje su bili formalni direktori firmi na čije je račune uplaćivan novac koji je u konačnici podizan u gotovini i na legalnom tržištu novca mijenjan u strane valute. Na taj je način u rukama organizatora skupine, po sumnjama Uskoka, u konačnici završilo “opranih” 631 milion kuna s kojima su “dalje raspolagali u svoju korist i korist ostalih okrivljenika”. Finalizaciju akcije u koju su duže vrijeme navodno uključene i strane policije potaknula je krađa dva kilograma zlata i 280 hiljada eura iz sjedišta zagrebačke kriminalističke policije. Iako su mediji navodili da je vlasnik ukradenog zlata i novca Antonio Ivić koji je dokazao porijeklo oduzetih vrijednosti policija je, kako se saznaje, posumnjala u tu verziju priče.
Zbog provale u sjedište zagrebačke kriminalističke policije sa svojih su dužnosti odstupili direktor policije Vlado Dominić, načelnik zagrebačke policije Goran Burušić i još dvojica zagrebačkih policijskih dužnosnika, dok je s dužnosti udaljen zagrebački načelnik organiziranog kriminaliteta Željko Dolački u čijem se uredu nalazio provaljeni sef.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.