Jimmy Hendrix, jedan je od najsnažnijih simbola popularne kulture i rocka, kralj distorzije, muzičar s kojim je električna gitara probila sve svoje granice i - vječita inspiracija. Poštovaoci i umjetnici širom svijeta nerijetko podsjećaju na njegovo ime i stvaralaštvo. I na to da je njegova vječnost, u koju je, nažalost, prebrzo otišao.
Jedan takav događaj danas je u glavnom gradu Srbije.
Stamen i, iako od metala, nikako hladan – baš kao nekada, on uživa i svira… Djelo ruku tridesetpetogodišnjeg Borisa Deheljana, obožavaoca iz Beograda. Izložba “Snaga duše”, koja nosi ime po Hendrixovoj pesmi “Power of soul”, biće otvorena danas od 19 sati, u galeriji “Štab”, uz zvuke muzike ovog neprevaziđenog virtuoza na gitari.
“Beogradski” Hendrix, urađen u prirodnoj veličini, a težak je oko 200 kilograma. Završen je nakon šest meseci rada, često i po 10 sati dnevno, priča autor za N1.
Grudi, šake i lice urađeni su topljenjem žice, ostatak tijela je mrežasta struktura nastala spajanjem šarafa. U ovu skulpturu “stali” su i limovi, flahovi, L profili, kockaste šipke, armatura od 6mm matice, žice i drugi metalni dijelovi.
Nikakav kalup nije korišten, a utrošeno je 4.000 šarafa i 40 kg žice za zavarivanje, priča Deheljan.
Počeo je od cipela, a najviše vremena mu je trebalo za kosu, šake i lik. “Samo u frizuri se nalazi 80 metara armature od 6 mm”, objašnjava autor.
Efekat pojačava svijetlo, koje je instalirano unutar skulpture. “Ta svjetlost koja izlazi iz njega, pokazuje snagu duše”, kaže.
Za njega, kao i za mnoge, Hendrix je više od gitariste, kompozitora, pisca… “On je simbol pravih vrijednosti, u vremenu kada je svaki vid umjetnosti, naročito književnosti i muzike, razapet na krst besmisla i zabave”, dodaje.
Deheljan je u svom hobiju spojio ljubav prema rock'n'rollu i umjetnosti uopšte, ljubav prema gitari, ali i prema radionici, gde provodi veći dio svog dana baveći se motorima. Njegov talenat odveo ga je i na film. Bio je dio tima koji je radio scenografiju za srbijanski horor “Mamula”, za “Četiri ruže” ali i za pojedine predstave.
Stapanjem željeza i šarafa u oblike, kombinujući ih uz svijetlo, počeo je da se bavi tek prije nekoliko godina. Prvo što je uradio bila je jedna neobična lampa koju je napravio za sebe, i od tada je, kaže, sve krenulo. Motivi koje je koristio bili su dijelovi tijela – šaka, ruka, glava, lice – a Hendrix je prva cjelovita figura. Priča da mu je rock'n'roll inspiracija, a da bi naredni izazovi mogli da budu Slash i Jimmy Page.
Boris Deheljan kaže da do prije nekoliko godina nije ni znao da sve to može, a danas je pred njim treća izložba.
Mnogo truda, mnogo sati provedenih pod maskom za varenje, mnogo puta opečeni i posječeni prsti, ali na kraju – ostvaren jedan veliki san. I to baš onako kao što je i otpevao Hendrix – “with the power of soul anything is possible”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.