Analiza stanja u Srbiji: Je li Vučić konačno skinuo rukavice i krenuo u golu represiju?

Regija 21. nov 202420:24 0 komentara
Vesna Lalić/Nova.rs

Čini se da je vlast u Srbiji odlučila oštro reagirati na raspršene prosvjede. Sagovornici DW-a govore o početku represivne faze...

Haotično je bilo pred zgradom novosadskog suda, gdje su zastupnici u srijedu, 20. novembra, predvodili blokadu. Jednom policajcu su zastupnice otele štit, drugome je ispao pištolj, pa su ga ljudi upozorili da ga pokupi.

U Beogradu, tijekom blokade mostova, nekoliko je aktivista nimalo nježno privedeno. Pripadnici Brigade policije, u punoj opremi, nosili su Savu Manojlovića, vođu pokreta Kreni-promjeni, onako kako se pred kamerama u Latinskoj Americi nose ubojice iz narko-kartela. Manojlović je zapomagao od bolova, piše Deutsche Welle.

Predsjednik Aleksandar Vučić, suočen s mogućim prosvjedima, otkazao je odlazak među građane, to jest na jednu studentsku manifestaciju. Umjesto toga, hitno je sazvao sjednicu Savjeta za nacionalnu sigurnost. To mnogi tumače kao poruku.

Je li vlast Srpske napredne stranke konačno skinula rukavice i krenula u golu represiju? Je li rukavice skinula i oporba, odustajući od već prokazanih mirnih šetnji koje imaju tu nezgodnu osobinu da u jednom trenutku utihnu? I što se još može očekivati u atmosferi koju je do usijanja dovela pogibija petnaest osoba pod nadstrešnicom željezničke stanice u Novom Sadu?

„Pružili smo običan ljudski otpor“

Pavle Grbović, vođa Pokreta slobodnih građana, jedan od onih koji su u srijedu ušli u zgradu novosadskog suda, vjeruje da se nešto ozbiljno kuha. Opisujući scene blokade kojom je oporba uspjela spriječiti većinu zaposlenih u sudu da dođu na posao, Grbović kaže da je policija jasno najavila primjenu sile, iako je blokada bila mirna.

„Neselektivno su napadali zastupnike i obične građane, gurali nas kod oba ulaza, a mi smo pružili običan, ljudski otpor. Onda su njima počeli ispadati pištolji, opkoljavali su sami sebe i mi smo im prošli iza leđa“, priča Grbović za DW.

U zgradi suda nije bilo ništa spektakularno. Grbović tvrdi da im je ponuđen sastanak s predsjednicom suda, ali su to odbili jer su ostali vođe zastupničkih grupa bili spriječeni da uđu.

„Nije problem što sud sada ne radi zbog naše blokade – oni ne rade već dvanaest godina. I svi tamo znaju što je glavni uzrok tog nerada“, kaže Grbović, aludirajući na to da režim kontrolira pravosuđe, što se, kako kaže, vidi i po tome da nema uhićenih zbog pada nadstrešnice.

Nasuprot tome, još je u pritvoru desetak prosvjednika koji se terete da su na ranijem prosvjedu u Novom Sadu napadali službene osobe, iako su te osobe često bile zakukuljene.

„Tamo sam kod suda rekao policajcima da sigurno nisu nikada maštali da budu policajci da bi tukli studente i gurali zastupnice koje traže pravdu za petnaest stradalih u jednom zločinu“, nastavlja Grbović.

Put represije

Ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić nije davao velike ocjene, već je rekao da policija ne primjenjuje silu, čak ni ne hapsi, nego piše prijave. Hapse se, kaže, samo oni koji napadnu policiju. Za Savu Manojlovića tvrdio je da je probijao kordon, pa je zato priveden.

Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže da je guranje ispred zgrade suda u Novom Sadu djelovalo još kao „suzdržana represija“, dok u Beogradu na mostu nije bilo nikakve taktičnosti policije.

„Trenutno se čini da nema opasnosti od masovnih prosvjeda, ali ove kapilarne akcije oporbe na širem frontu izuzetno nerviraju Vučića. On zato poseže za represijom“, ocjenjuje Vukadinović za DW.

Ostavke nisu dovoljne

Jasno je da stvar ne mogu umiriti ni zakašnjele ostavke koje je politolog Dušan Milenković na mreži X usporedio s pišanjem po vodi koja teče. U srijedu (20.11.) su ostavke podnijeli ministar trgovine Tomislav Momirović i čelnica Infrastruktura Željeznice Jelena Tanasković. Čini se da su napustili svoje pozicije tek kada im je to naređeno.

Naime, predsjednik Vučić je u utorak u svom „obraćanju“ najavio nove ostavke, a javnost je već znala da su njih dvoje na udaru. Vučić je pozvao građane da daju povjerenje državi da će pronaći i one koji snose kaznenu odgovornost jer „nisu radili dovoljno dobro“. Nakon toga, ovog četvrtka (21.11.) mediji su prenijeli da je Više javno tužiteljstvo u Novom Sadu priopćilo da je uhićeno i zadržano ukupno 11 osoba zbog tragedije u tom gradu u kojoj je poginulo 15 ljudi, a teško ozlijeđeno dvoje. Među uhićenima je  i ministar prometa u ostavci Goran Vesić.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!