Tenzije na liniji Beograd - Priština izazvale su i zaoštravanje u odnosima između Srbije i međunarodne zajednice. Uvredljive poruke zvaničnog Beograda upućene njemačkom ambasadoru na Kosovu pokazuju da su odnosi Srbije i Njemačke na najnižem nivou od kada su Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka došli na vlast. Bivši ambasadori upozoravaju da se diplomatija ne sastoji iz gađanja blatom da posljedice po Srbiju mogu biti velike.
Do prije godinu dana, odnosi Srbije i Njemačke bili su najbolji – možda i u historiji.
Kako je to objašnjavao predsjednik Srbije – jedan poziv jedne žene, rješavao je sve.
„I ona je bila jedna od rijetkih koja je mogla da podigne slušalicu i pozove bilo koga od nas i da utiče na događaje u regionu“, kazao je Vučić.
Od kada na političkoj sceni nema gospođe Merkel, mnoge slušalice u Evropi više ne funkcionišu, očigledno ni ona između Berlina i Beograda.
Novi kancelar Olaf Scholz ima striktne zahtjeve koje je i iznio 10. juna u Beogradu. Uvedite sankcije Rusiji i potpišite sporazum sa Kosovom.
“Promijenila se i politika Njemačke, prije svega desio se rat i rat je suzio mogućnosti naše politike koja je do sada postojala, prije svega politike odbrane teritorijalnog integriteta na Kosovu i Metohiji – prostor se sve više sužava“, smatra bivši ambasador Srbije u Njemačkoj Ognjen Pribićević.
Kulminaciju je donio tvit nemačke ministrice spoljnih poslova Annalena Baerbock koja je na vrhuncu krize na sjeveru Kosova optužila Beograd za eskalaciju.
„Umjesto da dobijemo odgovor od KFOR-a, dobili smo odgovor od političara ponajviše iz Njemačke. Od njihove ministrice spoljnih poslova, preko svemogućeg ambasadora u Prištini koji se miješa u sve, od toga kakav će pasulj da se jede u Prištini, a kakav neće da se jede u Zubinom Potoku“, rekao je Vučić.
Za sasvim nediplomatski pristup, međutim, pobrinula se srbijanska premijeka Brnabić – tvitom na engleskom.
„Ambasadore, vaše izjave su utemeljene koliko i Djeda Mraz. Jedini problem – ovo nije smješno. Osim ako niste pogrešno interpretirani, ili ako ste imali blaži šlog prije intervjua, one su duboko zabrinjavajuće pošto eksplicitno prijetite našem narodu, a to nije prihvatljivo“, poručila je Ana Brnabić.
Takvim riječima Brnabić se obratila ambasadoru zemlje koja je najveći investitor u Srbiji. Njemačke kompanije zapošljavaju 100 hiljada ljudi u Srbiji – paradoksalno uglavnom uz ogromne subvencije, upravo Vlade Srbije.
„Da Njemačka traži, da ambasador traži da se uklone barikade nije takav radikalan potez i reakcija premijerke je skandalozna. Ja imam transfer blama kad to čitam, jer tako se ne ponašaju premijeri bilo koje Vlade“, ocijenio je stručnjak za Balkan i profesor na univerzitetu u Gracu Florian Bieber.
Konflikt sa Njemačkom mogao bi da zabetonira put Srbije ka Evropskoj uniji, upozoravaju bivši ambasadori Srbije.
„Diplomatija se ne sastoji iz toga da nekog gađate blatom i to tako javno preko novina, da kažem. Faktički, stvarate jedno javno mnjenje u narodu da je cijeli Zapad protiv nas i onda vi imate jednu šizofrenu situaciju“, kaže Ivan Vujačić, bivši ambasador u SAD-u.
Pribićević dodaje da „misli da nikada nije dobro izazivati velike sile“.
„Bez obzira šta su razlozi. Diplomatija zato služi da se prenesu poruke na drugi način, a velike sile ne vole čak ni kada im na taj način, a kamo li da se na javan način iznose kritike, i to koje prevazilaze diplomatski jezik“, poručuje Pribićević.
Prije nego što stvari odu predaleko, potreban je povratak bar u diplomatske okvire, slažu se diplomate.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!