"Od početka rata u Ukrajini, Rusija je 40 puta prijetila upotrebom nuklearnog oružja. Nijednu od tih prijetnji nije ostvarila. To je njena propaganda koja odgovara onima koji podržavaju Rusiju i koji su protiv Ukrajine”, izjavio je bivši ambasador Srbije u Bjelorusiji Srećko Đukić. Dodao je da "svijet treba mirno da spava, jer SAD imaju sisteme za rano upozoravanje na upotrebu nuklearnog oružja”. Kazao je i da Aleksandar Vučić govori da je moguć nuklearni rat, zato što “ili ne zna ili svjesno to radi”. Rekao je da je moguće da će 2025. godine biti zaustavljen rat između Ukrajine i Rusije.
Ukrajina je prvi put za gađanje meta unutar Rusije upotrebila projektile dugog dometa Storm Shadow, koje je dobila od Velike Britanije, a prethodno je uz dozvolu odlazećeg predsjednika SAD-a Joea Bidena iskoristila projektile dugog dometa koje je dobila od SAD-a.
“Te rakete u Ukrajini stoje od maja prošle godine. To nisu samo američke rakete, nego i francuske i britanske. One su jednim dijelom upotrebljavane na Krimu – jedan od aerodroma na Krimu je uništen američkim raketama ATACMS”, rekao je za N1 Srećko Đukić.
Dodao je da su neke od francuskih i njemačkih krstarećih raketa upotrebljavane za druge ciljeve na ukrajinskoj teritoriji.
“Tako da mislim da se upotrebi ovih raketa koje je dozvolio odlazeći predsjednik SAD-a pridaje ogroman značaj, koji one ne zaslužuju”, rekao je Đukić.
Odluka SAD-a donesena uz Trumpovu saglasnost
On je dodao da vjeruje da je odluka SAD-a da se Ukrajini dozvoli upotreba tih raketa, ipak donesena uz, kako je rekao, “nekakvu saglasnost Donalda Trumpa”.
“Održan je sastanak između Trumpa i Bidena i dogovoreno je da prenos vlasti prođe bez problema. I Kamala Harris se sa tim saglasila, što je važno i tranzicija vlasti se odvija korektno. Da li se Trump sa tim saglasio, znat će se jednog dana, ali uvjeren sam da je Biden barem pomenuo pitanje ATACMS-a i to da će dati dozvolu Ukrajini”, kazao je Đukić.
Dodao je da je moguće i da je Trump odabrao neutralnu poziciju u odnosu na to.
“Ipak, skoro sam uvjeren da je Trump saglasan sa tim i da mu to na neki način olakšava ulazak u Bijelu kuću i rješavanje ukrajinskog problema“, rekao je bivši ambasador Srbije u Bjelorusiji.
“Lakše je ukrajinski problem rješavati sa više, nego sa manje oružja na ukrajinskoij strani”, rekao je Đukić.
Rakete ne predstavljaju opasnost za Rusiju
Govoreći o promjeni nuklearne doktrine Rusije, on je kazao da Moskva to mijenja svake dvije, tri godine.
“Ta nuklearna doktrina se u principu, kada je u pitanju Moskva svake dvije, tri godine inovira i ne bih rekao da je to nešto neobično. Interesantno je da je ta njena nova verzija, sa izvjesnim dopunama, objavljena upravo kada su ispaljeni ATACMS-i na određene rejone u Ruskoj Federaciji. Ali, objektivno, te rakete ne predstavljaju opasnost za Rusiju”, rekao je Đukić.
Dodao je da to nisu rakete dalekog dometa.
“Dakle, to nisu rakete koje lete hiljadama kilometara. To su rakete do 300 kilometara dometa, a to su po kvalifikaciji, rakete kratkog dometa”, objasnio je Đukić.
Dodao je da je Rusija pokušala da se revanšira jer je Ukrajina upotrebila te rakete.
“Vidimo da je noćas i jutros na teritoriju Ukrajine ispalila strateško oružje. A oružje koje je Ukrajina upotrebila nije strateško oružje i ono ne može da ugrozi ni Moskvu, ni bilo koji drugi grad ili strateške objekte na teritoriji Ruske Federacije”, navodi naš sagovornik.
Rekao je da je Rusija ispalila interkontinentalnu balističku raketu na Ukrajinu.
“Njen domet je 6.000 kilometara, sa glavom koja se razdvaja na šest dijelova i raketom koja može da nosi nuklearno punjenje. Ona, naravno nije nosila nuklearno punjenje”, kazao je Đukić.
Rusija 40 puta prijetila upotrebom nuklearnog oružja
Komentarišući izjavu Aleksandra Vučića da se Vladimir Putin neće dvoumiti da upotrebi nuklearno oružje, ukoliko bude ugrožena bezbjednost Rusije, on je ponovio da je siguran da Ukrajina nema čime da ugrozi suverenitet Rusije.
“Ukrajina nema čime da ugrozi suverenitet Rusije. Ona nema strateško oružje, nema rakete koje mogu da iz Ukrajine gađaju neku stratešku tačku u Rusiji. Strateške tačke su tamo gdje se nalazi nuklearno oružje, Moskva ili neki veliki grad u Rusiji”, naveo je Đukić.
Dodao je da je, od kada se vodi rat u Ukrajini, Rusija 40 puta prijetila upotrebom nuklearnog oružja.
“Nijednu od tih prijetnji nije ostvarila i to je u stvari njena propaganda koja odgovara onima koji podržavaju Rusiju i koji su protiv Ukrajine”, naglasio je Đukić.
„Pratite šta govore SAD“
On je rekao da je indikator da Rusija neće upotrebiti nuklearno oružje i to što SAD ne reaguju na promjenu njene nuklearne doktrine.
“Pratite šta govore SAD… Od početka rata u Ukrajini, SAD nisu rekle da je Ruska Federacija pomjerila svoje nuklearno naoružanje, izuzev onog oružja kratkog dometa. Ali to nije nešto što može da dovede do trećeg svjetskog rata, do nuklearnog rata. Ako to SAD nisu saopštile, onda svijet treba mirno da spava, jer SAD imaju sisteme za rano upozoravanje na upotrebu nuklearnog oružja”, objasnio je Đukić.
Dodao je da i Rusija ima sisteme za rano upozoravanje na upotrebu nuklearnog oružja.
“Nedavno je taj sistem dala i Kini. Dakle, ja ne strahujem od nuklearnog rata. Osim toga, nema povećanja proizvodnje nuklearnog oružja u svijetu”, naveo je Đukić.
Dodao je da je uvjeren da su u Moskvi, kako je rekao “odgovorni ljudi”.
“Dakle, i da Putin hoće sam da pritisne to crveno dugme – kao i u Vašingtonu, on to ne bi mogao sam da uradi. Jer da bi se došlo do tog dugmeta, treba da se prođe 20 ljestivca. Dakle, nije to automatizam – ja ću sad da pritisnem crveno dugme – i ode svijet u paramparčad“, naglasio je Đukić.
“Ili ne zna ili svesno to radi”
Odgovarajući na pitanje zašto onda Aleksandar Vučić govori da je nuklearni rat moguć, Đukić je kazao da predsjednik Srbije “ili ne zna ili svjesno to radi”.
“Mislim da mnogi kod nas nasjedaju na rusku propagandu. Mislim da ljudi ne znaju osnovne elemente iz međunarodnih odnosa i nuklearne doktrine”, kazao je Đukić.
Rekao je i da vjeruje da je moguće da će sljedeće godine biti zaustavljen rat između Rusije i Ukrajine.
“Po nekim signalima koji dolaze i iz Moskve i iz Kijeva i, naravno iz Vašingtona, mislim da bi 2025. godine mogao da se desi prelom u ratu i da se, ako se ne okonča, barem zaustavi. I onda da se dugo i temeljno pregovara o miru i o regulisanju odnosa između Rusije i Ukrajine”, zaključio je za N1 bivši ambasador Srbije u Bjelorusiji Srećko Đukić.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!