Studentica iz Prijepolja Selma Fejzić našla se u diskriminatornoj situaciji u svom gradu zbog nošenja hidžaba, a njen slučaj izazvao je burne reakcije u Sandžaku.
Studentica je navela da ide u smjeru da bude vaspitačica, ali da je naišla na diskriminaciju koja se odnosi na njeno odijevanje, odnosno nošenje hidžaba. Kako navodi, predškolska ustanova u kojoj je trebala raditi praksu odbila ju je pozivajući se na Pravilnik.
“Moja želja je da budem vaspitačica i hvala Bogu idem u tom smjeru, ali kada naiđete na zid zvani diskriminacija zbog mog oblačenja, odnosno moje marame, onda se zapitam u kojem vremenu živim? Na fakultetu nemam taj problem, ljudi su divni, a u svom gradu gdje treba da izvršim praktičan dio nastave mi se kaže da u pravilniku stoji da to s hidžabom ne mogu, gdje mi je isto rečeno ‘razmisli koji dan pa dođi’, što znači samo ako skineš možeš… Njihov pravilnik se kosi sa zakonom naše države jer nigdje ne stoji da žena s hidžabom ne može raditi. Sigurna sam da u tom pravilniku piše da se mora poštovati kodeks skromnog oblačenja, a da li ima skromnijeg od ovog? Želim da imam pravo kao svaki drugi čovjek! Pravo na izbor oblačenja, pravo da sam drugog vjerskog ubjeđenja. Imam pravo na slobodu i dostojanstvo, ali protiv diskriminacije ću da se bprim jer nije u pitanju moja čast, nego čast svih djevojaka i žena s hidžabom”, napisala je Fejzić.
Mjesto na kojem se desila navedena situacija je Predškolska ustanova “Miša Cvijović” u Prijepolju, a nakon diskriminacije su mnogi pozvali direktoricu Violetu Tošić da se izvini oštećenoj i ispravi nastalu štetu.
Prema Članu 21 Ustava Republike Srbije, zabranjen je svaki vid diskriminatornog ponašanja: “Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porijekla, rođenja, vjeroispovijesti, političkog ili drugog uvjerenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta. Ne smatraju se diskriminacijom posebne mjere koje Republika Srbija može uvesti radi postizanja pune ravnopravnosti lica ili grupe lica koja su suštinski u nejednakom položaju sa ostalim građanima.”
Ministar za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Srbije Usame Zukorlić pružio joj je podršku i poručio: “Djevojke s hidžabom u Prijepolju neće biti primorane da se odriču vjerskih prava.”
Kako je naveo, Fejzić nije jedina. On je primio i Mirsadu Memović koja je, kako kaže, doživjela istu situaciju.
Na ovo su reagovali brojni poslanici, udruženja i drugi mještani Sandžaka.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare