“Crnogorci bi mogli postati manjina u Crnoj Gori” – europarlamentarci pisali Borrellu

Regija 27. sep 202415:18 0 komentara
Anadolija

Evropska unija mora reagovati kako se ne bi ugrozila nezavisnost i suverenitet Crne Gore promjenama Zakona o državljanstvu, poručili su u dopisu visokom predstavniku EU za vanjsku politiku Josepu Borrellu petorica poslanika Evropskog parlamenta.

Evropski parlamentarci iz Evropske narodne stranke (EPP), Michael Gahler – koordinator za vanjsku politiku, Milan Zver, Matej Tonin, Tomislav Sokol i Davor Ivo Stier su naveli da bi zakonske promjene, kojim bi omogućile dobijanja dvojnog državljanstva, mogle imati “teške i dugoročne posljedice ” na proces odlučivanja i identitet Crne Gore.

Crna Gora ima restriktivan Zakon o državljanstvu.

Usvojen je 2008., dvije godine nakon obnove nezavisnosti u vrijeme vlasti Demokratske partije socijalista Mile Đukanovića, koja je smatrala da su strogi kriterijumi za dvojno državljanstvo zaštita države od 630.000 stanovnika.

Đukanovićeva partija je na izborima 2020. izgubila vlast od dominantno prosrpskih partija, na čelu sa proruskim Demokratskim frontom, koje su se zalagale za pravo na dvojno državljanstvo.

Ovih dana, uoči vanrednih lokalnih izbora u Podgorici, prosrpske partije aktualizovale su tu temu.

Usvajanje prava na dvojno državljanstvo omogućilo bi uticaj zemljama koje imaju geostrateški interes u Crnoj Gori, smatraju europarlamentarci.

“Posebno zabrinjava činjenica da bi brojčano malo biračko tijelo lako moglo biti nadjačano glasovima novih birača, koji će to pravo ostvariti dobivanjem dvojnog državljanstva”, navodi se u dopisu Borelju.

Crna Gora je kandidatkinja za članstvo u EU, a kada to postane, onaj ko ima njeno državljanstvo postaje i državljanin EU – to je jedan od razloga zašto je Brisel zainteresovan da Crna Gora sačuva nacionalni identitet, prozapadnu i proevropsku orijentaciju, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) jedan od potpisnika, Davor Ivo Stier.

Pitanje državljanstva ne može proći ispod radara

RSE: Gospodine Stier, obratili ste se visokom predstavniku Borelju s pitanjem što Evropska komisija planira uraditi kako bi spriječila moguće rizike za Crnu Goru i EU povodom najava promjene Zakona o državljanstvu. Kakve opasnosti vidite od tog projekta?

Stier: To je projekat koji otvara mnoga pitanja, prvenstveno što se u najavama moglo iščitati da bi ogroman broj ljudi koji danas ne žive u Crnoj Gori dobili državljanstvo čime bi se mogao promijeniti identitet Crne Gore, tj. da Crnogorci, u krajnjoj liniji, budu čak i manjina u vlastitoj državi.

Govorimo o Crnoj Gori kao zemlji koja je kandidatkinja, koja želimo da sutra bude punopravna članica EU. Onaj ko dobiva državljanstvo Crne Gore postaje i državljanin EU, zato EU ima interes da Crna Gora sačuva svoj nacionalni identitet i prozapadnu i proevropsku orijentaciju.

I zbog toga takav prijedlog nije mogao proći ispod radara.

RSE: A kakvu reakciju EU očekujete?

Stier: Pa, svi u EU žele uspjeh Crnoj Gori. Za to je naravno potrebno geopolitičko svrstavanje na strani Zapada, pogotovo u ovim vremenima kada se mijenja međunarodni poredak. I naravno, potrebne su reforme na unutarnjem planu.

EU se nikad neće miješati u političko nadmetanja unutar Crne Gore, ali će podržati snage koje žele proevropsku orijentaciju ne samo riječima nego djelima.

I koje će se držati zajedničkih europskih vrijednosti i standarda.

Stoga želimo da kandidatura Crne Gore uspije, ali za to je potrebna vrlo bliska konzultacija, rad zajedno sa Komisijom, sa državama članicama, sa Evropskim savjetom.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Bonus video:

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!