Posljednji dolazak predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana u Srbiji prošao je bez posjete Sandžaku gdje živi najviše Bošnjaka.
Nije bila ni predviđena. I, umjesto, da se u Novom Pazaru – nezvaničnom centru Sandžaka, sretne sa liderima najvažnijih bošnjačkih partija, oni su otišli kod njega u Beograd.
Na sastanku su bili Rasim Ljajić, osnivač Sandžačke demokratske partije (SDP) i predsjednik SDPS-a, Sulejman Ugljanin, lider SDA Sandžaka i Usame Zukorlić, predsjednik Stranke pravde i pomirenja (SPP).
Nema mnogo informacija o tom susretu. Portal blizak SPP-u objavio je da je predsjednik te partije sjedio odmah do turskog predsjednika.
Iz SDA Sandžaka, čijeg predsjednika Ugljanina sa Erdoganom veže višedecenijsko prijateljstvo, kratko je saopšteno da je „razgovarao sa predsjednicima bošnjačkih parlamentarnih partija“, ali i da je istakao važnost „zajedničkog djelovanja u interesu Bošnjaka Sandžaka i aktivne saradnje sa državnim institucijama“.
O nedolasku predsjednika Turske u Sandžak mišljenja su podijeljena u Novom Pazaru.
Sead Biberović, politički analitičar, smatra da je Erdogan „još jednom pokazao da je Turskoj važnija Srbija kao zemlja kojoj može da proda dronove ili neko drugo odružje, od bošnjačko-muslimanske manjine koju, eventualno, može da iskoristi pred neke predsjedničke izbore u Turskoj ili Srbiji ili da pokaže svoju želju da postane neprikosnoveni svjetski predvodnik i zaštitnik muslimana“.
“Nedolaskom je pokazao da je njemu važniji autokratski kolega Vučić sa kojim, iza zatvorenih vrata, slobodno može da se dogovara, na primjer, o uslovima prodaje oružja gdje će obojica biti finansijski dobri, dok Srbiji ti dronovi, kao ni rafali, realno, ne trebaju jer ne postoji stvarna opasnost da će biti napadnuta. Njih dvojica mogu da razgovaraju i o uspostavi nekakve osovine autokrata jer se Erdogan mnogo bolje razumije sa Putinom, Orbanom ili Vučićem, nego sa liderima demokratskih evropskih zemalja. Sve mu je to važnije nego bošnjačka manjina koja ima mnogobrojne ogromne probleme, većinu kao i drugi građani Srbije, ali i dodatne mnoge koji se tiču ostvarenja osnovnih manjinskih prava”, naglašava Biberović.
Politolog Fahrudin Kladničanin podsjeća da je predsjednik Turske dva puta posjetio Novi Pazar i da su ti dolasci “potvrdili zainteresovanost i posvećenost aktuelne turske administracije Sandžaku”.
“Ne možemo da očekujemo da predsjednik Erdogan, svaki put, kad posjeti Srbiju dođe i u Novi Pazar. Svi aktuelni akteri političkog i vjerskog života bili su u Beogradu. Jedno su se lično sastali sa njim, a drugi sa članovima šire delegacije”, kaže Kladničanin.
Konstatuje da je dosta ostalo neriješenog iz potpisanih sporazuma 2017., prilikom boravka turskog predsjednika ovom gradu.
“Ništa od onoga što je tada obećala Turska nije finansirala, osim otvaranja konzulata, što nije beznačajna stvar. To potvrđuje stalno tursko prisustvo i izuzetno vidljive kulturne saradnje. Turska i Srbija imaju izuzetno dobru političku sradanju, izgrađene prijateljske odnose, a u ekonomskom smislu saradnja dvije države je na historijskom maksimumu”, ocjenjuje ovaj Danasov sagovornik.
Opširnije na portalu Danas.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Bonus video:
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!