Portal Nova.rs otkrio je detalje kaznene prijave protiv bivšeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, u kojoj se navodi da je stanična zgrada Željezničke stanice otvorena iako su određeni radovi i dalje bili u toku, a o tome nije bilo obaviješteno Odjeljenje republičke građevinske inspekcije.
Goran Vesić je u četvrtak priveden, a u subotu mu je nakon saslušanja određen pritvor do 30 dana. Zgrada Željezničke stanice više puta je renovirana, a iako je vlast od samog početka tragedije u Novom Sadu tvrdila da nadstrešnica nije obnavljana, sudeći prema kaznenoj prijavi protiv osumnjičenih, izvjesni radovi na njoj ipak su bili izvedeni.
Među osumnjičenima je i bivši ministar koji je podnio ostavku uslijed pritiska javnosti zbog tragedije. Portal Nova.rs došao je u posjed kaznene prijave protiv Vesića, odnosno informacija o tome što je, prema tvrdnjama tužiteljstva, morao znati prije otvaranja Željezničke stanice u Novom Sadu.
U razdoblju od 25. svibnja 2020. do 1. studenog 2024. godine, u Novom Sadu i Beogradu, u stanju kada su mogli shvatiti značaj svog djelovanja i upravljati svojim postupcima, kao službene osobe, svjesni da nepostupanjem prema propisima i tehničkim pravilima o mjerama zaštite mogu izazvati opasnost za život i tijelo ljudi, a na to pristajući, olako su držali da smrtne posljedice i teške tjelesne ozljede kod više osoba neće nastupiti. Također su bili svjesni zabranjenosti svojih postupaka, ali su izazvali opasnost za život i tijelo ljudi ne postupajući prema propisima i tehničkim pravilima o mjerama zaštite. To su učinili na sljedeći način:
„Osumnjičeni Goran Vesić, u razdoblju od 26. listopada 2022. do 1. studenoga 2024., i osumnjičena Anita Dimoski, u razdoblju od 13. prosinca 2021. do 1. studenoga 2024. godine, u Novom Sadu i Beogradu, u svojstvu službenih osoba, i to – osumnjičeni Goran Vesić, kao ministar u Ministarstvu građevinarstva, prometa i infrastrukture, a osumnjičena Dimoski kao vršiteljica dužnosti pomoćnice ministra, zadužene za praćenje Projekta rekonstrukcije, modernizacije i izgradnje pruge Beograd-Subotica-državna granica (Kelebija), dok je Ministarstvo građevinarstva, prometa i infrastrukture bilo financijer navedenog projekta koji obuhvaća rekonstrukciju, dogradnju i adaptaciju zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu – nisu primjenjivali svoja ovlaštenja iz nadležnosti državne uprave. Dana 5. srpnja 2024. omogućili su puštanje u rad vestibula krila B zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu, i to na način da o otvaranju vestibula krila B, kojem su osobno prisustvovali, te o daljnjem radu i korištenju istog od strane putnika, za vrijeme dok su se još izvodili radovi na rekonstrukciji i adaptaciji zgrade Željezničke stanice, do 1. studenoga, nisu obavijestili građevinsku inspekciju, koja je dio ministarstva.
Time je bilo onemogućeno provođenje inspekcijskog nadzora i utvrđivanje od strane građevinske inspekcije da na zgradi Željezničke stanice postoje nedostaci koji ugrožavaju sigurnost njezina korištenja i okoline“, stoji u nalogu za provođenje istrage i dodaje se:
„Nadalje, nije izvršen tehnički pregled objekta niti je za navedeni objekt izdana uporabna dozvola, čime nisu primijenjene mjere iz nadležnosti Odjela republičke građevinske inspekcije, iako su znali da su građevinski radovi još u tijeku te da isti do 5. srpnja 2024. nisu prijavljeni od strane investitora ‘Infrastruktura željeznice Srbije’ a.d. Beograd, sukladno Zakonu o planiranju i izgradnji.“
Dalje se navodi dodatne propuste u postupanju osumnjičenih:
„Nije izvršen tehnički pregled zgrade Željezničke stanice radi utvrđivanja podobnosti objekta za uporabu i garantiranja sigurnosti putnika i drugih osoba, sukladno Zakonu o sigurnosti u željezničkom prometu, niti je za rad zgrade od strane ministarstva izdana uporabna dozvola sukladno Zakonu o planiranju i izgradnji. Na taj način putnicima i drugim građanima omogućeno je korištenje vestibula krila B zgrade, kao i prostora ispred ulaza sve do 1. studenoga, kada je došlo do urušavanja nadstrešnice“, zaključuje se.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!