Beogradski hotel "Jugoslavija" uskoro će doživeti sudbinu države čije ime nosi. Kako saznaje N1, svi zakupci prostora u ovom objektu dobili su rok do 31. avgusta da se isele iz njega. Nakon toga, "Jugoslavija" će biti srušena, a na njenom mjestu biće izgrađen luksuzni višenamenski kompleks sa hotelom "Ric-Karlton" (Ritz-Carlton). N1 vas ekskluzivno vodi u obilazak nekada najprestižnijeg prestoničkog hotela, prije nego što zauvijek nestane u oblaku prašine.
Hotel „Jugoslavija“ otvoren je u avgustu 1969. godine. Nekada je bio najveći i najprestižniji beogradski hotel – sa više od 600 soba i apartmana u kojima su, između ostalih, boravili i predsjednici SAD Džimi Karter i Ričard Nikson, britanska kraljica Elizabeta Druga, astronauti koji su prvi kročili na Mesec – Nil Armstrong i Baz Oldrin, muzička zvijezda Tina Tarner i mnogi drugi.
„Juga“ još na koncu bivše države počela da gubi trku sa međunarodnim hotelskim lancima koji su otvorili svoje objekte u Beograd (Interkontinental i Hajat), 1999. je dva puta pogođena NATO projektilima, poslije čega je zatvorila svoja vrata. Prodata je 2006. godine za 31,3 miliona evra kompaniji „Alpe Adria Hoteli“ koja je najavljivala novi život „Jugoslavije“ pod međunarodnim brendom „Kepminski“.
Obećani „fejslifting“, međutim, nije se nikada desio – sve najave rekonstrukcije završavale su se objavljivanjem spektakularnih vizualizacija u medijima.
Sudbina hotela je, čini se, zapečaćena 22. marta 2024. kada je „Jugoslavija“ prodata kompaniji „Milenijum tim“. Ono o čemu se prije prodaje spekulisalo, ubrzo je i zvanično potvrđeno – novi vlasnik planira da sruši postojeći objekat i na njegovom mjestu izgradi luksuzni višenamenski kompleks sa hotelom „Ric-Karlton“.
„Jugoslavija“, dakle, broji svoje poslednje dane. Kako N1 saznaje, svi zakupci prostora u ovom objektu dobili su rok da se isele do 31. avgusta. Hotel će nakon toga postati gradilište, odnosno prvo „rušilište“, budući da već u septembru na teren stupaju mašine koje bi trebalo da uklone nekada najmoderniji beogradski hotel koji će ustupiti mjesto luksuznom „Ricu“.
Hotel Jugoslavija“ je u trenutku objavljivanja ovog teksta formalno i dalje hotel, ali ne još zadugo. Privatni zakupac je 2013. godine renovirao dio objekta (132 sobe na trećem, četvrtom i šestom spratu) i pretvorio ga u garni hotel (noćenje sa doručkom) sa tri zvjezdice. Rezervacije u ovom hotelu nisu moguće poslije 18. avgusta. Posljednji gosti koji trenutno borave u ovom hotelu, čini se, nisu ni svesni šta se nalazi ispod i iznad njih. N1 se na licu mjesta uvjerio da je hotel „Jugoslavija“ danas veoma daleko od nekadašnjeg sjaja.
Dio prvog i drugog sprata korišćen je prethodnih godina kao poslovni prostor. Zakupci su, kako nam je rečeno, imali slobodu da prostor organizuju po svojoj želji – sobe su spajane, adaptirane, pregrađivane prema potrebama zakupaca. Danas je većina njih iseljena, a mračni hodnici nekadašnjeg hotela i sobe koje su služile kao kancelarijski prostor mahom su pusti.
Između prizemlja i prvog sprata nalazi se mezanin sa tehničkim instalacijama – prostor dostojan scenografije holivudskih horor filmova. Savetovano nam je da ne zalazimo duboko, jer postoji opasnost da usled obrušavanja poda završimo u prizemlju sa slomljenom kičmom i vratom.
Stanje mezanina je tek „lagano predjelo“ za sliku koju smo zatekli na poslednja dva, odavno napuštena, sprata hotela. Debeli sloj prljavštine i srča prekrivaju zgužvane itisone na stepeništu koje vodi ka najvišim spratovima, sa kojih se širi vonj ptičijeg izmeta i klepet golubljih krila.
Izlazimo na prostranu krovnu terasu na osmom spratu koja predstavlja možda najbolji kontrast između onoga što je hotel nekada bio i stanja u kom se nalazi danas. U eri procvata ugostiteljstva u Beogradu koji je i van Srbije prepoznat kao „prestonica noćnog života“, teško je povjerovati da ovakvo blago odakle se pruža impresivni pogled na cijeli grad, propada skriveno daleko od očiju javnosti.
Sa krovne terase ulazimo u dio hotela u kom su se nekada nalazile najprostranije sobe. Kretanje uskim hodnikom čiji pod je skriven negdje ispod mešavina đubreta i golubljeg izmeta, dok vam oko glave vise kablovi, prava je avantura. Najzad dolazimo do proširenog dijela ispred liftova prekoputa kojih se nalazi ogroman apartman sa pogledom na Dunav. Nekada su možda baš na ovom mestu boravili američki predsjednici ili britanska kraljica, a danas tek po koje krilato stvorenje koje ga je „uneredilo“ po svojoj mjeri.
Devastirano stanje u kom se trenutno nalazi veći dio hotela „Jugoslavija“ tek je jedan od razloga zašto je „presuđeno“ da se na njegovom mjestu gradi novi objekat. Naime, kako N1 saznaje od izvora upućenih u projekat izgradnje novog hotela – postojeća konstrukcija je takva da je nemoguće rekonstruisati objekat na način da ispunjava zahtjeve prestižnih hotelskih lanaca.
Ponešto će od starog hotela ipak biti sačuvano. Hotelski hol krasi luster težak 14 tona, dugačak trideset i širok pet metara, sa 5.000 sijalica i čak 40.000 „svarovski“ kristala, nekadašnji Ginisov rekorder i zaštićeno kutlurno dobro. Luster će, prema najavama, pažljivo biti demontiran kako bi kasnije krasio i hol beogradskog „Rica“. Njegovi kristali su inače bili inspiracija za izgled fasade budućeg hotela.
Kako saznajemo, kompanija „Milenijum tim“ postavila je sebi veoma ambiciozne rokove – da cijeli kompleks bude izgrađen prije početka specijalizovane međunarodne izložbe EXPO 2027. Osim hotela „Ric-Karlton“, prema projektu holandskog arhitektonskog biroa UNStudio, biće izgrađene i dvije kule: stambena sa 42 sprata koja će biti pozicionirana ka Parku prijateljstva, i poslovna sa 33 sprata koja će se nalaziti na strani ka Zemunu, gde se nalazio dio hotela „Jugoslavija“ koji je pogođen u NATO bombardovanju. „Grand kazino“, koji se nalazi u djelu objekta ka Dunavu, privremeno se seli u nekadašnji „Belekspocentar“ na Novom Beogradu.
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija raspala se 1991. godine. U krnjem obliku, kao Savezna Republika Jugoslavija, postojala je do 2003. godine, ali su ponegdje ostale da postoje institucije i objektu koji nas podsjećaju na njeno postojanje. Uz Muzej Jugoslavije, Jugoslovensku kinoteku i Jugoslovensko dramsko pozorište, hotel „Jugoslavija“ imao je nesumnjiv značaj. Iako je gotovo polovinu svog životnog vijeka bio ruina koja čeka bolje dane, njegova monumentalnost reflektuje ambicije države čije ime nosi i njene tadašnje partijske elite. Njegova sudbina, simbolično, verovatno ogoljuje njihove slabosti.
Ukoliko se ostvare planovi „Milenijum tima“, kompanije poznate u javnosti po čvrstim vezama sa aktuelnim državnim rukovodstvom, obalu Dunava, prekoputa Velikog ratnog ostvara, za tri godine će krasiti novi gradski reper, usuđujemo li se da kažemo i simbol?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!