Ambasada Ukrajine u Srbiji navela je da bi ta država pozdravila procesuiranje članova ozloglašene grupe Vagner (Wagner) koju je Evropska unija (EU) stavila na listu sankcija.
U pisanom odgovoru ambasade za Radio Slobodna Evropa 14. decembra ističe se da Ukrajina pozdravlja odluku EU da uvede restriktivne mjere protiv plaćenika jedinice Vagner.
Na pitanje da li očekuju da vlasti u Srbiji nakon odluke EU preduzmu konkretne korake kako bi procesuirali državljane Srbije koji su u okviru grupe Vagner ratovali ili još uvijek ratuju u Ukrajini, u Ambasadi navode:
„Ukrajina bi pozdravila sve strane vlade čiji državljani učestvuju u ratu protiv Ukrajine na njenoj teritoriji da procesuiraju te pojedince u skladu sa sopstvenim (nacionalnim) zakonima i međunarodnim zakonom.“
Ambasada Ukrajine u Srbiji je, kako se navodi u odgovoru za RSE, svjesna 32 presude protiv državljana Srbije koji su učestvovali u sukobima u Ukrajini na strani Rusije. Međutim, ukazuju na to da ne mogu da ocijene napore vlasti u Srbiji po tom pitanju, jer sud krije identitet osuđenih.
„Nažalost, odsustvo javno dostupnih informacija o konkretnim imenima tih pojedinaca onemogućava nam da odredimo da li su donijete presude dovoljno stroge u skladu sa zakonima u Srbiji“, navodi Ambasada Ukrajine u Beogradu za RSE.
Tišina u Beogradu
EU stavila je 13. decembra pod sankcije rusku privatnu vojnu kompaniju „Grupu Vagner“, osam pojedinaca i tri energetske kompanije u Siriji povezane sa tom grupom zbog kršenja ljudskih prava u oružanim sukobima širom svijeta.
Mjere koje su ministri spoljnih poslova EU usvojili na sastanku u Briselu 13. decembra uključuju zabranu putovanja, zamrzavanje bilo koje imovine na teritoriji zemalja članica EU i zabranu subjektima i pojedincima iz EU da posluju sa „Vagnerom“.
Dan nakon što je EU stavila Vagner na listu sankcija, nadležni u Srbiji šute o tome da li će se zvaničan Beograd uskladiti sa ovim paketom sankcija.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije nije odgovorilo na upit RSE o tome koliko srbijanskih državljana prema njihovim informacijama učestvuje u oružanim sukobima kao dio „Grupe Vagner“, kao i da li će Srbija podržati nove sankcije.
Međunarodni mediji godinama pišu o Srbima koji su članovi ove jedinice.
Za učešće u ratu u istočnoj Ukrajini na strani proruskih snaga, Viši sud u Srbiji je u periodu od 2015. do 2018. godine donio 32 osuđujuće presude.
Među njima jedna je i za borbu u sklopu Vagnera.
Šta je to ‘Vagner’?
Ova jedinica, prema pisanju medija, sačinjena je od obučenih plaćenika, spremnih da učestvuju u ratovima širom sveta.
Zapadne vlade optužuju Moskvu da koristi Vagnerovu grupu kao paravojnu snagu u sukobima u Ukrajini, Libiji, Siriji, Sudanu, Mozambiku i Centralnoafričkoj Republici.
Ruska privatna vojna kompanija Vagner pažnju svjetske javnosti privukla je 2014. godine tokom rata u Ukrajini, kada je podržavala proruske separatiste u sukobu na istoku zemlje.
Dovodi se u vezu i sa ruskom aneksijom ukrajinskog poluostrva Krim 2014. zbog čega je Rusija pod sankcijama EU i Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Moskva je navode o povezanosti sa Vagnerom negirala.
U Srbiji jedna presuda za ratovanje u Ukrajini pod ‘Vagnerom’
Među 32 presude, koje je Srbija donijela protiv boraca u okupiranim dijelovima Ukrajine, jedna – iz marta 2017. državljanina Srbije osuđuje za ratovanje u Ukrajini na strani proruskih separatista u okviru Grupe Vagner.
Presudom Višeg suda od 10. marta 2017. državljanin Srbije je osuđen na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od godinu dana.
Uslovna kazna znači da osuđeni kaznu nije izdržavao u zatvoru, već je pušten na slobodu. Međutim, ukoliko bi osuđeni u naredne tri godine od izricanja presude učinio bilo koje novo krivično djelo, u tom slučaju bi bio uhapšen i smješten u zatvor na period od godinu dana.
„Kriv je što je u periodu od 24.4.2015. do 16.9.2015. kao državljanin Republike Srbije učestvovao u oružanom sukobu u Republici Ukrajini kao pripadnik paravojnih formacija proruske strane u sukobu….u sastavu bataljona antiterorističkih dejstava Vagner“, navodi se u presudi.
U njoj se također navodi da je okrivljeni u Donjecku, na istoku Ukrajine „zadužio vatreno oružje: automatsku pušku kalibra 5,45 mm sa dva okvira bojeve municije, pa je tako vršio poslove obezbjeđenja – dežurstva objekata u okviru Agronomskog fakulteta, gde je bio smješten cijeli bataljon“.
Okrivljeni je, navodi se u presudi, „svjesno i dobrovoljno priznao izvršenje krivičnog djela“, dok se sporazumom „odrekao prava na suđenje“.
U dokumentu je, međutim, sud identitet osuđenog sakrio time što je zatamnio sve detalje – od imena i prezimena, godine rođenja i adrese stanovanja.
Presuda je, kako se navodi, donijeta po osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Učešće i organizovanje učešća u ratu u stranoj državi krivično je djelo u Srbiji od 2014. godine, sa zaprijećenim kaznama i do 10 godina zatvora.
Opširnije na portalu RSE.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare