Koliko oružja izvozi Srbija, a koliko SAD: „Neozbiljno se porediti“

Regija 15. jul 202308:56 0 komentara
AP Photo/Darko Vojinovic

Zašto bi Amerikanci tražili Vulinovu glavu ako ne žele da potpišemo velike ugovore na njihovom terenu, kada mogu da kažu vlastima te zemlje „mi ne želimo da kupite od Srbije“. To je, priznaćete, mnogo jednostavnije, kaže za portal N1 vojni analitičar Aleksandar Radić, komentarišući izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije direktoru BIA Aleksandru Vulinu zbog toga da „im (Srbija) ne budemo takmac na tržištu oružja“.

Prema podacima Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine Srbije za 2021. godinu, ukupna realizacija izvoza naoružanja i vojne opreme iznosila je 448,92 miliona američkih dolara, što je skoro 25 puta manje od izvoza koji su u istom periodu ostvarile Sjedinjene Američke Države (10.994 miliona dolara, odnosno skoro 11 milijardi dolara).

Najveća vrijednost ostvarena je izvozom naoružanja i vojne opreme u Sjedinjene Američke Države (70,7 miliona dolara, odnosno 16 odsto), Republiku Azerbejdžan (63,91 miliona, 14 odsto), Republiku Ugandu (38,93 miliona, devet odsto ) i Ujedinjene Arapske Emirate (37,51 miliona, odnosno osam odsto), navedeno je u izveštaju Ministarstva.

Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine

Radić ističe da je „neozbiljno porediti se sa Sjedinjenim Američkim Državama u bilo kom smislu“.

„O apsurdnosti tih tvrdnji govori i činjenica da i Amerikanci kupuju oružje od Srbije, prvenstveno za snabdjevanje drugih zemalja koji su njihovi prijatelji i saveznici. Amerika nije konkurent nego dio lanca izvoza naoružanja iz Srbije, uz to srpska proizvodnja dijelom zavisi od američke industrije. Neka od ključnih sredstava koje pravi Srbija i koja se pokazuju na javnim manifestacijama poput one u Batajnici, a to su borbena oklopna vozila Lazar 3 i Miloš, pokreću američki motori“, navodi Radić.

Radić navodi da američka industrija prodaje ogromne količine naoružanja koje je, kako kaže, sofisticirano i daleko prevazilazi mogućnosti proizvodnje srpske industrije.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!