Srbija je ponovo krenula u kampanju povlačenja priznanja Kosova, a prema nekim informacijama to je spremno da uradi 10 zemalja. Sagovornici “Nove” različito gledaju na srbijansku politiku otpriznavanja - jedni u njoj vide pokušaj blokade francusko - njemačkog prijedloga koji predviđa članstvo Kosova u UN-u, a drugi kao uspješno jačanje pregovoračke pozicije.
Zapad želi da tokom 2023. Beograd i Priština potpišu osnovni sporazum, baziran na francusko – njemačkom nacrtu, koji je u međuvremenu postao i zvanični prijedlog EU. Za srbijansku stranu naročito je problematična njegova odredba oko članstva Kosova u Ujedinjenim nacijama.
Krajem prošle godine Beograd je pokrenuo ozbiljnu inicijativu povlačenja priznanja Kosova, a ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kazao je da je to spremno da učini 10 zemalja. Sa druge strane, Priština tvrdi da je na pragu ulaska u Vijeće Evrope i da je osigurala dovoljno glasova za to.
Prema nezvaničnim informacijama, u Beograd će poslije Božića doći evropski posrednik u pregovorima Miroslav Lajčak i Gabriel Escobar, specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan, kao i savjetnici Emmanuela Macrona i Olafa Scholza. Očekuje se da će na stolu biti francusko – njemački sporazum.
Boško Jakšić, spoljnopolitički komentator, navodi za “Novu” da i inicijativa za povlačenje priznanja i namjere Prištine da uđe u Vijeće Evrope pokazuju da Vašingtonski sporazum formalno više ne važi i da su se dvije strane vratile konfliktnoj praksi.
“Sada možemo da očekujemo da će se i jedna i druga strana boriti za uspjeh svojih projekata. Za sada, kako stvari stoje, izgleda da je Kosovo u prednosti jer je bliže članstvu u Vijeću Evrope. Sa druge strane, mi i dalje ne znamo koje su to države koje su povukle priznanje, iako je Vučić nekoliko puta obećavao da će to saopštiti. Postavlja se pitanje da li je to taj broj država, koje su to zemlje, zašto se to drži u tajnosti… Čini mi se da to izaziva sumnje”, kaže Jakšić.
Upitan da li je inicijativa povlačenja priznanja karta sa kojom Srbija ulazi u pregovore o francusko – njemačkom prijedlogu, analitičar kaže da je to nesumnjivo pokušaj blokade tog sporazuma.
“Jedna od njegovih glavnih novina je u tome da se Kosovu omogući ulazak u UN, a da ne mora da dođe do bilateralnog priznanja. Odgovor Beograda je da Srbija to apsolutno neće prihvatiti. Jedino što Srbija može da uradi je da izlobira kod nekih zemalja, ne bih da zvučim maliciozno, ali nekih pacifičkih ili afričkih zemalja… Ako se to poredi sa zahtjevom za članstvo u UN-u, onda 10 zemalja ne znači ništa. To je neka vrsta Pirove pobjede srbijanske diplomatije, ukoliko se nastavi sa ovim procesom da se Kosovo ubaci u UN i Vijeće Evrope prije toga”, smatra Jakšić.
On navodi da je očigledno da se taj diplomatski front zaoštrava i da se pokazuje da je i na tom frontu Kosovo uvijek u jednoj konstantnoj prednosti u odnosu na Srbiju – zato što ima moćnije saveznike.
Sa druge strane, Dušan Milenković iz Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative kaže da iza inicijative za povlačenje priznanja Kosova stoji kreiranje bolje pozicije u pregovorima o konačnom statusu Kosova. On smatra da time Srbija jača svoju poziciju.
Opširnije na portalu Nova.rs.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare