Srbija i Kosovo moraju naći kompromis, a kao model može poslužiti ugovor između SR Njemačke i DDR-a, kaže za DW predsjednik Minhenske konferencije.
Predsjednik Minhenske bezbjednosne konferencije Kristof Hojzgen je optimista i smatra da se može postići dogovor između Kosova i Srbije. U razgovoru sa stranim dopisnicima u Berlinu, Hojzgen je za DW rekao da će Kosovo i Srbija prvo morati da urade svoje domaće zadatake.
Jedan od njih je i priznanje Kosova od strane Srbije, na šta je pozvao njemački kancelar Olaf Šolc tokom posjete Beogradu prošle sedmice. Hojzgen je za DW rekao da to nije novi zahtjev.
Za Srbiju i Kosovo – model dvije Njemačke
“Zato sam malo iznenađen što se predsjednik Srbije pokazao tako iznenađenim. To se traži već dugi niz godina. Imamo mogućnost dogovora po modelu SR Njemačke i DDR-a. Sporazum iz 1971. otvorio je mogućnost uspostavljanja diplomatskih odnosa između dvije Njemačke, što je kasnije omogućilo da DDR bude priznata i postane članica UN-a. Ova pitanja su već dugo na dnevnom redu.. Ali, naravno, moramo da napredujemo i po pitanju priznavanja Kosova od strane pet država EU-a.“
Prema Hojzgenu, kako bi Kosovo bilo priznato, treba da napreduje i u dijalogu sa Srbijom. On je rekao da Kosovo treba da provede dogovore usvojene u Briselu, uključujući i sporazum o Zajednici srpskih opština. Kosovski premijer Aljbin Kurti do sada je odbijao da primjeni sporazum jer vidi opasnost od „bosnizacije” Kosova.
Hojzgen takvu opasnost ne vidi i za DW kaže da postoje i druge savezne države koje mogu poslužiti kao model – kao što je model Njemačke – gdje savezne pokrajine imaju nadležnosti za određena pitanja, kao što su kultura ili regulatorna pitanja, itd. Samo velika pitanja, kao na primjer spoljna i odbrambena politika trebalo bi da budu u rukama vlade u prijestonici, rekao je Hojzgen za DW.
Dogovor o Zajednici srpskih opština (ZSO) postignut je u aprilu 2013. između tadašnjih premijera Kosova i Srbije Hašima Tačija i Ivice Dačića, uz posredovanje bivše visoke predstavnice EU-a za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Kristof Hojzgen je od 2005. bio najbliži savjetnik za bezbijednost bivše njemačke kancelarke Angele Merkel više od 12 godina. Potom je od 2017. do 2021. bio ambasador Njemačke u Ujedinjenim nacijama. Od 2021. ambasador Hojzgen je imenovan za predsjednika Bezbjednosne konferencije u Minhenu, mjesto koje je preuzeo od njemačkog ambasadora Volfganga Išingera.
Konferencija o bezbijednosti u Minhenu, koja se održava svakog februara, okuplja političare, vojne lidere, poslovne lidere, nevladine organizacije i stručnjake iz cijelog svijeta kako bi vodili razgovore u neformalnoj atmosferi, van diplomatskog protokola. Već dugi niz godina na Minhenskoj konferenciji učestvuju i predstavnici zemalja Zapadnog Balkana.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!