Generalna skupština UN-a usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici sa 84 glasa za. Redovni profesor međunarodnog prava Univerziteta u Redingu Marko Milanović je rekao da su zemlje koje su podržale Rezoluciju „sve demokratske zemlje manje, više na svijetu“.
„Uključujući sve susjede i sve zemlje bivše Jugoslavije. Zemlje koje su protiv su sve diktature ovog svijeta, ali veliki broj zemalja se suzdržao i to je donekla posljedica kampanje koju je gospodin Vučić vodio. Tome je pogodovala klima koja je antagonistička u međunarodnoj zajednici, u UN-u, gdje je svijet podijeljen oko toliko pitanja, uključujući Gazu, uspio da stvori jednu vrstu kontroverze kojom je smanjio tu većinu koju je ta rezolucija izvjesno trebalo da ima, i dobila, ona je usvojena“, kaže on.
Dodaje da ona „nema neke konkretne posljedice“.
„Suština te rezolucije je da se osuđuje negiranje genocida u Srebrenici, poziva na komemoraciju tog događaja, suštinski nema nikakav značaj. Mogla bi da ima značaj kada bi postojalo jedinstvo ljudi u bivšoj Jugoslaviji, da se oko neke takve odluke ujedine, ali to ne postoji. Naprotiv iskorištena je na najciničniji mogući način, od političkih aktera, prije svega Vučića i Dodika, da stvore jezivo tenzičnu atmosferu, koje se niko neće sjetiti za mjesec dana, a onda će da dođe jul, onda će opet svi da se sjete. Iskoristili su to kao i u 100 slučajeva prije toga, zarad sticanja nekog nacionalističkog legitimiteta, to je suština cijele stvari“, kaže on.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov kaže da će nas sutra sačekati „uobičajena mantra da je eto herojska borba Vučića dovela do ovih cifara“.
„Tumačit će se da je to jedna velika pobjeda naše politike, ništa neće značiti to što je usvojena, reći će se da je ovo u stvari pobjeda Srbije, jer je uzdržanih i onih protiv više nego onih koji su glasali za“, kaže Popov.
Na pitanje da li će usvajanje Rezolucije doprinijeti destabilizaciji Bosne i Hercegovine, kaže da će tome doprinijeti „ponašanje rukovodstva Srbije i entiteta Republika Srpska“.
„Djelimično i regiona. I to ima ograničeno dejstvo. Danas je kao prst u oko zasjedala Vlada RS u Srebrenici, donijela odluku da ponudi sporazum Federaciji BiH o mirnog razduživanju. Jasno je da je to prijetnja praznom puškom, Federacija to neće prihvatiti, to je jednostrana secesija, ne dolazi u obzir, rušenje Dejtonskog sporazuma“, kaže on.
Sve informacije na portalu pratite u našem LIVE BLOGU.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!