Most na Ibru, koji razdvaja sjeverni od južnog dijela Kosovske Mitrovice i dalje je želja kosovskih vlasti da ga otvore za automobilski saobraćaj. Most je otvoren samo za pješake, bicikliste i motocikliste, a 25 godina je tako. "Nismo sigurni da li će i kada biti otvoren. Čujemo najave da je to neminovno, čeka se finalni izvještaj da je sa mostom sve u redu. Prije toga ne treba očekivati nikakve rekacije", kaže Aleksandar Šljuka iz Nove društvene inicijative.
Kosovske vlasti napravile su i preliminarni izvještaj u kojem se navodi da je most funkcionalan za drumski saobraćaj. Ovome se protive Srbi iz Sjevernog dijela Mitrovice i traže od međunarodne zajednice da spriječi njegovo otvaranje.
„Kosovska vlada govori kako je to neminovno, da je to korak ka slobodi kretanja i povezivanju. Ovo što je prepreka su karabinjeri i nemoguće je zamisliti da će most biti otvoren ako se oni ne pomjere“, rekao je Šljuka za N1, podsjećajući na izjave koje dolaze iz međunarodne zajednice, a prema kojima most ne bi trebalo da bude otvoren u sadašnjoj situaciji, odnosno u okolnostima delikatne političke situacije, jer bi to moglo da dovede do moguće eskalacije i ugorožavanja bezbjedosti kako građana tako i pripadnika misije KFOR-a.
Ono što se provlači je, kako kaže i to da bi Vlada Kosova mogla nasilno da pokuša da otvori most, ali da to ne vidi kao realan scenario.
„To bi bila nezamisliva konfrontacija pripadnika kosovske policije i međunarodne misije“, naveo je on, dodajući da bi to moglo da dovede do većih međunarodnih pritisaka, ali i mogućih sankcija.
Prema ocjeni sagovornika N1, Aljbin Kurti je u pat poziciji.
„Ide na to da je neminovno i nužno da most bude otvoren, ali ako ne uspije, to će biti poraz za njega“, smatra Šljuka.
Šta brine KFOR?
Ukoliko bi se karabinjeri sklonili, prema riječima Šljuke, to bi bila kontra svemu onome što čujemo ovih dana.
To bi bio poraz međunarodne misije ovdje, iznevjereno povjerenje međunarodne misije kod srpske zajednice koje je, kako podsjeća sagovornik N1, ionako na niskom nivou.
Smatra da ukoliko bi se karabinjeri sklonili, to bi dodatno narušilo povjerenje u šta, kako ističe, ne vjeruje.
Šta je dogovoreno u Briselu?
Ključni argument kosovske vlade je da je to dogovoreno u Briselu, ali kako ističe, mnogi dogovori iz Brisela nikada nisu sprovedeni do kraja.
„Sa legalnog aspekta ne može biti riječi da je sve ispunjeno da bi se most otvorio. Ne bi bilo dobro izvesti to u ovakvim uslovima“, smatra Šljuka.
Podsjeća da Evropska unija, duži niz mjeseci ukazuje na negativne unilateralne poteze kosovske vlade, od zatvaranja štedionice, uvoza robe do brojnih neriješenih pitanja, pa je i otvararanje mosta problematično.
To se, kako zaključuje, može posmatrati kao dominacija Prištine nad lokalnim stanovništvom.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!