N1 otkriva: Tajno suđenje špijunima u Sloveniji je završeno, slijedi velika razmjena zarobljenika

Regija 31. jul 202413:34 0 komentara
Ilustracija/Guardian/WSJ

Ruski špijuni uhapšeni u Sloveniji, koji su se predstavljali kao argentinski državljani Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos, a zapravo su bili Artem Viktorovič Dulcev i Ana Valerevna Dulceva, priznali su krivnju na tajnom suđenju pred Okružnim sudom u Ljubljani, saznaje N1. . Presuda je upravo pročitana na Okružnom sudu u Ljubljani, na kojoj su bila i dvojica ruskih špijuna. Ako sud prihvati njihov sporazum o priznanju krivice s tužiteljstvom, a očekuje se da hoće, dvojica ruskih špijuna neće služiti kaznu u Sloveniji. Prema pouzdanim informacijama N1, oni su dio veće razmjene zarobljenika koja bi se u narednim satima trebala održati između Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke i Bjelorusije. Čini se da će Putin, osim ilegalaca uhapšenih u Sloveniji, nakon višegodišnjih napora vratiti i ubicu ruske tajne službe FSB.

Ana Valerievna Dulceva i Artem Viktorovič Dulcev u pritvoru su od 5. decembra 2022. kada je policija u prisustvu Sove u ljubljanskim Črnučama uhapsila ruskog špijuna. Ona na Igu, on na Povšetovoj. Prema informacijama N1, oni su tokom ispitivanja šutjeli, za što su obučeni kao ilegalci ruske obavještajne službe SVR . Kako danas otkrivamo na N1, prilikom hapšenja uhvaćeni su “s prstima u pekmezu”, najvjerovatnije dok su slali informacije u Moskvu.

U ruskom obavještajnom aparatu ilegalci su oni špijuni koji se najprije godinama obučavaju u domovini, zatim napuštaju Rusiju, a zauzvrat se također moraju odreći kontakta s članovima porodice, jer ih ništa ne smije povezivati ​​s Rusijom.

Ilustracija/Guardian/WS

U inostranstvo često odlaze kao parovi, koji se vjenčaju i dobiju djecu radi što uvjerljivijeg dojma da su samo obična porodica i ništa više. Prije svega, u inostranstvi grade svoj lažni identitet, obavještajci kažu da grade legendu, ali ona ne smije biti ruska i mora biti potkrijepljena ličnim dokumentima koji prolaze provjere. Dvojica ruskih špijuna uhapšenih u Sloveniji imali su argentinske pasoše i u Sloveniju su došli iz Argentine 2017. godine.

U ciljanoj zemlji rade pod dubokom krinkom, a informacije dobivaju uglavnom tako što cijelo vrijeme vode mrežu, a uz to su i vrlo dobro tehnički opremljeni. Kako prenosimo na N1, oni grade odnose s političarima, diplomatima, poslovnim ljudima, umjetnicima… od kojih izvlače informacije važne za Kremlj. Ruski špijuni u Sloveniji za paravan su imali kompjutorsku kompaniju i online umjetničku galeriju, te ured na Parmovoj ulici u Ljubljani.

Šta se događa nakon presude?

Kako javlja N1, dvojica ruskih špijuna bit će dio veće razmjene zarobljenika koja bi se trebala održati između Rusije, SAD-a, Njemačke i Bjelorusije u sljedećih nekoliko sati. Nakon višegodišnjih napora, Putin je navodno uspio čak i vratiti likvidatora ruske tajne službe FSB, Vadima Krasikova, koji je u augustu 2019. godine, usred bijela dana, u berlinskom parku likvidirao bivšeg čečenskog zapovjednika Zelimkana Kangošvilija, koji se borio protiv Rusije u drugom čečenskom ratu, a ruske su vlasti bile uvjerene da je 2004. također vodio napad u Ingušetiji u kojem su poginuli deseci ruskih policajaca.

Krasikov je u berlinski park stigao biciklom. Kangošviliju, koji je tamo došao iz džamije, najprije je pucao u leđa, a potom je sišao s bicikla i iz neposredne blizine dva puta mu pucao u glavu. U vrijeme likvidacije u berlinskom parku bilo je i mnogo djece. U Njemačkoj je osuđen na doživotni zatvor.

Pritisak na Zapad da se Krasikov zatvoren u Njemačkoj uključi u razmjenu zarobljenika, čemu su zapadne zemlje dugo odolijevale, prema informacijama N1, došao je prije nekoliko dana iz Bjelorusije, koja je ekonomski i vojno potpuno ovisna o Rusiji. .

Naime, bjeloruski režim osudio je 30-godišnjeg Nijemca Rica Krigera na smrt strijeljanjem . Osuđen je na smrt zbog optužbi da je po zadatku ukrajinske tajne službe došao u Bjelorusiju sa zadatkom izvesti teroristički napad u blizini željezničke mreže. Bjelorusija, gdje montirana suđenja i mučenja nisu neuobičajeni, jedina je zemlja u Europi koja provodi smrtnu kaznu.

27. jula bjeloruska državna televizija emitirala je snimku Kriegera u zatvorskoj ćeliji. U 16-minutnom snimku, u kojem ima “mnogo koreografije”, Krieger je prikazan na stolici iza rešetaka, pozadina je tamna, više puta saginje glavu i prekriva oči rukama s lisicama, nekoliko se puta slomi i počinje plakati tokom govora. Rico Krieger govori na njemačkom, koji je nadjačan ruskim prevodom. Pod utjecajem državne politike priznaje krivicu u spotu emitiranom na državnoj televiziji.

“Ovo je bila najveća greška u mom životu, bez sumnje priznajem svoju krivicu”, navodi se u ruskom prijevodu Kriegerovih riječi. “Stvarno se nadam da će me predsjednik Lukašenko pomilovati”, a u videu moli njemačkog kancelara Olafa Scholza da ga spasi: “Gospodine Scholz, molim vas, još sam živ, još nije kasno”.

Jučer je iz Bjelorusije stigla vijest da je Kriegera pomilovao bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko, što je još jedan snažan signal da je i on dio većeg paketa razmjene zatvorenika koji dolazi.

Američki novinar iz Wall Street Journala navodno je dio razmjene

Također se očekuje da će se novinar Wall Street Journala, američki državljanin Evan Gershkovich , koji je 19. srpnja ove godine u Rusiji osuđen na 16 godina zatvora , moći vratiti iz ruskog zatvora u Sjedinjene Države u sklopu ove razmjena. Suđenje je bilo izuzetno brzo, sa samo tri ročišta, a osuđen je zbog optužbi da njegova novinarska ekspedicija u Jekaterinburg u ožujku 2023. nije bila radi novinarskog posla, već prikupljanja informacija o ruskom proizvođaču tenkova Uralvagonzavod za potrebe američke tajne tajne agencije. servis. Moskva nikada nije pružila dokaze o njegovoj navodnoj špijunaži, samo je objavila da je uhvaćen na djelu.

Moscow City Court's Press Office/Handout via REUTERS

Dugo su trajali pregovori o razmjeni zarobljenika

Vojko Volk, državni sekretar za međunarodne poslove i nacionalnu sigurnost u Uredu predsjednika Vlade, na predizborno sučeljavanje uoči europskih izbora s Vladimirom Prebiličem u junu došao je u pratnji ekipe i kamere američkog Wall Street Journala.

“Radi se o snimanju arhivskog dokumentarnog materijala o priči u koju je Slovenija ušla u decembru 2022. godine. Riječ je o hapšenju dvojice ruskih špijuna u Sloveniji, o jednoj velikoj priči koja se polako odvija”, objasnio je tada Volk.

Na pitanje vode li se pregovori o razmjeni ruskog špijuna za novinara Wall Street Journala Evana Gershkovicha koji je uhapšen u Rusiji u martu 2023., Volk je u junu odgovorio: “Sve opcije su otvorene, na njima se stalno radi, ali o onome što radimo na području nacionalne sigurnosti mogu reći najviše postotak svega što radimo”.

Uskoro se očekuje razmjena ruskih špijuna koji su uhapšeni u Sloveniji, a u igri za razmjenu navodno je i novinar Gershkovich koji je 19. jula ove godine u Rusiji osuđen na 16 godina zatvora. Ko će biti drugi, ako se razmjena odvija po principu “jedan za jednog”, te hoće li uopće biti razmjene više zarobljenika, još nije jasno.

Slovenija ne može razmjenjivati ​​zarobljenike, može izručiti ruskog špijuna

Kako Slovenija u Rusiji nema zarobljenika kojeg bi razmijenila za ruskog špijuna, Slovenija ne može razmjenjivati ​​zarobljenike s Rusijom. Ili mogu izručiti uhvaćene ruske špijune Rusiji, a u zamjenu za njih Rusija će drugim zapadnim zemljama izručiti njihove državljane ili građane koji se trenutno nalaze u ruskim zatvorima.

Nakon Volkova gostovanja na N1 u junu, saborski zastupnik ljevice Miha Kordiš postavio je zastupničko pitanje o “unovčavanju ruskih špijuna” koji su uhapšeni u Sloveniji. Među ostalim, zanimalo ga je koji su pravni temelji za njihovo izručenje ili razmjenu.

Iz resornog ministarstva pravosuđa zastupnici su odgovorili da slovenski pravni poredak ne predviđa institut razmjene osuđenih osoba, već da se “učinak razmjene” može dogoditi na temelju neformalnog sporazuma, u okviru kojeg bi se Slovenija obavezala izručiti navedenog ruskog državljanina u državu čiji su državljani.

To bi se moglo učiniti na temelju Konvencije o transferu osuđenih osoba iz 1983. godine, koja osobi koju su osudili slovenski sudovi omogućuje izdržavanje kazne u državi čiji je državljanin. Presuda mora biti pravomoćna, a prema Zakonu o krivičnom postupku o izručenju radi izdržavanja kazne odlučuje sud koji je izrekao krivičnu presudu u prvom stepenu.

Dvojica ruskih državljana optuženih za špijunažu stoga bi mogli biti izručeni Ruskoj Federaciji tek nakon pravomoćne osuđujuće presude. I Slovenija i Ruska Federacija potpisnice su Konvencije o transferu osuđenih osoba.

U njemu su također navedeni određeni uvjeti: kazna koju osuđenik još mora izdržati mora biti duža od šest mjeseci u trenutku prihvaćanja zahtjeva za premještaj (dopuštena je iznimka); osuđena osoba mora pristati na premještaj; država izricanja kazne i država izdržavanja kazne moraju se dogovoriti oko transfera.

Posljednja razmjena zarobljenika između Sjedinjenih Država i Rusije bila je početkom decembra 2022. godine, a odvijala se tako što su američki i ruski agenti razmjenjivali zarobljenike na aerodromu u Abu Dhabiju. Bila je to američka olimpijka i košarkaška zvijezda ženske NBA lige Brittney Griner i ruski državljanin Viktor Bout , jedan od najozloglašenijih svjetskih trgovaca oružjem.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!