U istom danu Beograd su posjetili pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i bezbjednosnu politiku Boris Ruge i čelni čovjek američke obavještajne agencije CIA William Burns. Dok je Burnsova posjeta obavijena velom tajne, jedan od ključnih ljudi NATO Alijanse srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću prenio je jasnu poruku - očekuje se da Srbija pomogne da se obezbijedi puna odgovornost za dešavanja na Kosovu u maju prošle godine, a potom i za oružani sukob u Banjskoj koji se dogodio u septembru, piše Nova.rs.
Danima unazad mediji su izvještavali o posjeti šefa CIA Williama Burnsa ovom dijelu Balkana. Od Sarajeva, preko Beograda, do Prištine direktor najmoćnije obavještajne agencije na svijetu susretao se i sa političkim zvaničnicima, što, složni su poznavaoci prilika, do sada nije bila praksa.
Nakon što je posjetio Sarajevo, Burns se uputio u Beograd, a šta je tamo radio i sa kim se sastao – ne znamo. Zanimljivo je da je u istom danu predsjednik Srbije Aleksandar Vučić primio Borisa Rugea, pomoćnika generalnog sekretara NATO-a za poltičku i bezbjednosnu politiku.
Vučić je o tome izvijestio javnost na svom zvaničnom Instagram profilu, uz riječi da je to bio dobar sastanak o najvažnijim pitanjima, situaciji u regionu, bezbjednosti na Kosovu i mogućim implikacijama nastavka jednostranih poteza Kurtijevog režima.
U nešto drugačijem tonu, o sastanku sa Vučićem oglasio se Ruge.
„Razgovarali smo i o regionalnim pitanjima, uključujući trajnu bezbjednost na Kosovu. NATO očekuje da Srbija pomogne da se obezbijedi puna odgovornost za nasilna djela u maju i septembru 2023.“, naveo je Ruge na svom profilu.
Inače, u maju 2023. godine, kada je Kosovska policija uz šok bombe i suzavac u tri većinski srpske opštine uvela albanske gradonačelnike, došlo je i do sukoba vojnika KFOR-a i lokalnih Srba, koji su prije toga blokirala ulazak albanskih gradonačelnika.
KFOR je tada saopštio da je od dolaska njihove misije na Kosovo, upravo u Zvečanu povrijeđen najveći broj njihovih pripadnika – tačnije 93 vojnika KFOR-a.
Nekoliko mjeseci kasnije, 24. septembra iste godine u selu Banjska došlo je do terorističkog akta. Po sopstvenom priznanju organizovao ga je nekadašnji potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić. Stradao je kosovski policajac Afrim Bunjaku, a ubijena su i trojica Srba sa Kosova, koji su učestvovala u tom terorističkom napadu.
Zanimljivo je da posjeta Rugea, ali i Burnsova, dolaze u trenutku kada je najavljen i dolazak francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji će u Srbiji boraviti 29. i 30. avgusta.
Nedavno je predsjednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova Rada Trajković rekla da je „hapšenje Milana Radoičića jedan od uslova za posjetu predsjednika Francuske Emmanuela Macrona Beogradu“. Također, gotovo istovremeno, kosovska vlada odbila je zahtjev Srbije za saradnju u vezi sa slučajem Banjska i obezbjeđivanjem dokaza za Milana Radoičića.
Radoičećevom hapšenju nadao se i američki amabsador u Prištini, koji je ranije izjavio da očekuje da će Priština odgovoriti na zahtjev srpske strane, što se nije desilo.
Komentarišući ranije posjetu šefa CIA-e Srbiji, direktor istraživanja Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku Predrag Petrović i bivši direktor Vojno-bezbjednosne agencije Momir Stojanović bili su saglasni da je Kosovo označeno kao važna tema.
Petrović je čak pojasnio da su Kosovo i Bosna i Hercegovina označeni kao moguće problematične tačke, u godišnjoj procjeni prijetnji koju je za 2024. godinu izradila američka obavještajna zajednica.
Bonus video:
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare