Objavljen zvanični EU prijedlog za sporazum Beograda i Prištine

Regija 27. feb 202323:10 0 komentara
Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

Nakon sastanka Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Briselu, na zvaničnoj stranici objavljen je tekst "Sporazuma o putu normalizacije između Kosova i Srbije” koji je predložila EU.

Naime, riječ je o Sporazumu o kojem su se, kako je danas istakao Josep Borrell, visoki predstavnik EU, usaglasili Vučić i Kurti te izrazili spemnost da nastave s njegovom implementacijom.

Također su se složili, kako navodi, da su potrebni “dalji pregovori kako bi se utvrdili specifični modaliteti implementacije odredbi”.

Reakcija iz EU na “usaglašavanje” između Kurtija i Vučića

Na početku teksta Sporazuma se navodi da su ugovorne strane (Vučić i Kurti op.a.) svjesni svoje odgovornosti za očuvanje mira.

“Opredijeljene za doprinos plodonosnoj regionalnoj saradnji i sigurnosti u Evropi te prevladavanje nasljeđa prošlosti. Svjesne da su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta te zaštita nacionalnih manjina temeljni uslov za mir. Postupajući na osnovu historijskih činjenica i ne dovodeći u pitanje različite stavove stranaka o temeljnim pitanjima, uključujući pitanja statusa”, navedeno je.

Zatim je taksativno pobrojano šta su se dogovorili:

Članak 1.

Stranke razvijaju normalne, dobrosusjedske međusobne odnose na temelju jednakih prava.

Obje stranke uzajamno priznaju svoje isprave i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske pločice i carinske pečate.

Članak 2.

Obje stranke bit će vođene ciljevima i načelima utvrđenima u Povelji Ujedinjenih naroda, posebno ciljevima i načelima suverene jednakosti svih država, poštovanjem njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalne cjelovitosti, pravom na samoodređenje, zaštitom ljudskih prava i nediskriminacijom.

Članak 3.

U skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, stranke rješavaju sve sporove između njih isključivo mirnim putem i suzdržavaju se od prijetnje silom ili njene upotrebe.

Članak 4.

Stranke nastavljaju s pretpostavkom da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili djelovati u njeno ime.

Srbija neće uložiti prigovor na članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Članak 5.

Nijedna stranka neće blokirati niti poticati druge da blokiraju napredak druge stranke na svom putu prema EU-u na temelju vlastitih zasluga. Obje stranke poštuju vrijednosti iz članaka 2. i 21. Ugovora o Evropskoj uniji.

Članak 6.

Iako ovaj Sporazum predstavlja važan korak normalizacije, obje stranke nastavit će s novim poticajom procesu dijaloga pod vodstvom EU-a koji bi trebao dovesti do pravno obvezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji svojih odnosa.

Stranke su suglasne produbiti buduću suradnju u područjima gospodarstva, znanosti i tehnologije, saobraćaja i povezivosti, pravosudnih odnosa i odnosa tijela za izvršavanje zakonodavstva, radnih mjesta i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vjere, sporta, zaštite okoliša, nestalih osoba, raseljenih osoba i drugih sličnih područja sklapanjem posebnih sporazuma.

Pojedinosti će se dogovoriti u dodatnim sporazumima koji će biti olakšani dijalogom pod vodstvom EU-a.

Članak 7.

Obje stranke obvezuju se uspostaviti posebne aranžmane i jamstva, u skladu s relevantnim instrumentima Vijeća Europe i oslanjajući se na postojeća europska iskustva, kako bi se osigurala odgovarajuća razina samoupravljanja srpskom zajednicom na Kosovu i sposobnost pružanja usluga u određenim područjima, uključujući mogućnost finansijske podrške Srbije i direktnog komunikacijskog kanala za srpsku zajednicu vladi Kosova.

Stranke formaliziraju status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i pružaju snažnu razinu zaštite srpske vjerske i kulturne baštine, u skladu s postojećim evropskim modelima.

Članak 8.

Stranke razmjenjuju stalne misije. Oni se osnivaju u sjedištu dotične vlade.

Praktična pitanja povezana s osnivanjem misija rješavaju se zasebno.

Članak 9.

Obje stranke primaju na znanje predanost EU-a i drugih donatora uspostavi posebnog paketa za ulaganja i finansijsku podršku za zajedničke projekte stranaka u području privrednog razvoja, povezivosti, zelene tranzicije i drugih ključnih područja.

Članak 10.

Stranke osnivaju zajednički odbor, kojim predsjeda EU, za praćenje provedbe ovog Sporazuma.

Obje stranke potvrđuju svoju obavezu provedbe svih prošlih sporazuma o dijalogu, koji su i dalje valjani i obavezujući.

Članak 11.

Obje stranke obvezuju se poštovati plan provedbe priložen ovom Sporazumu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!