Propagandna borba između Srbije i Kosova odvija se i na televizijskom tržištu, točnije na sportskim kanalima. Arena Sport je tako zabranjena na Kosovu jer je u više sportskih emisija emitirala snimke koje slave napad u Banjskoj u kojem je ubijen kosovski policajac.
Kosovska Nezavisna komisija za medije ocijenila je tako da je riječ o prenošenju video poruka koje dolaze iz Srbije, a koje sadrže prijeteće poruke za građane Kosova.
Nakon što je Arena Sport, koju emitira nekoliko kablovskih operatera na Kosovu, u više sportskih emisija emitirala propagandne snimke koje veličaju napad u Banjskoj, Nezavisna komisija za medije Kosova je zabranila emitiranje njihovih kanala.
Na snimci, koji je emitirala Arena Sport, inače u vlasništvu Telekoma Srbije, vidi se manastir Banjska i datum 24. rujna kada se dogodio napad uz natpis “pamtićemo” i “slava herojima.”
“Ne iznenađuje me takva odluka Arene, odnosno srbijanskog telekoma jer je jasno da je to državni projekt koji je uvijek bio pod političkom kontrolom i koji je radio stvari bliske vladajućoj politici, na takav ili onakav način”, istaknuo je profesor sa Sveučilišta u Ljubljani Marko Milosavljević.
Pokazalo se, smatraju analitičari, da je vlast u Srbiji opet politički zloupotrijebila sportske kanale kada je to u interesu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
“Taj totalitarni režim koji traje, reflektirao se i na sport. I na Arenu sport i na ovu situaciju koja se dogodila. Eto, na Kosovu su odlučili zabraniti, to je čista zapravo politička odluka. Sport i sportski stadioni, sve što je vezano uz sport su najčešće ta neka produžena ruka političkih interesa”, rekao je komentator Sport Kluba Igor Flak.
Arena Sport je izdvojila milijardu eura za kupovine sportskih prijenosa, kako bi ušla u domove u regiji i sad ih zlorabi za političke svrhe. Državni Telekom Srbija koji u vlasništvu ima 16 kanala Arena Sport, preplaćivao je sportske prijenose i 100 puta više od realne cijene, poput Premier Lige za koju su izdvojili 600 milijuna eura.
“Mislim da se uvijek radilo o geopolitičkom interesu koji je trebao služiti kao paravan, početna točka ekspanzije nekih pogleda i nekih drugih interesa vladajuće politike Beograda koja se onda proširila ne samo na područje Srbije, nego i na druge zemlje Zapadnog Balkana, pa i Hrvatsku i Sloveniju”, kazao je Milosavljević.
Milosavljević smatra da bi problem za sportska prava, koja ima Arena Sport, mogao nastati ako se slično, poput kosovskih, budu ponašali drugi regulatori u ostalim zemljama. No iz Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine stiže odgovor da u njihovim propisima nema posebnih odredbi koji bi se odnosili na političku propagandu na sportskim kanalima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!