Stršeći u nebo 360 metara iznad površine zemlje, dimnjak slovenske termoelektrane Trbovlje najviši je u Europi a jedan sportski događaj ga je učinio jedinstvenim u cijelom svijetu.
Slovenski penjači Janja Garnbret i Domen Škofic su visinu ove građevine vidjeli kao životnu priliku, te su u oktobru prošle godine postali prve osobe koje su se popele na vrh dimnjaka.
Tako je dimnjak termoelektrane Trbovlje postao najviša umjetna višenamjenska ruta na svijetu.
Dvojac je bio privezan samo konopcem koji bi ih pridržao u slučaju pada, a uspjeli su popeti visinu u drugom pokušaju, nakon sedam sati penjanja.
“To je definitivno najposebnija stvar koju sam učinio u svojoj penjačkoj karijeri. To jeste penjanje, ali to je kombinacija otprilike svega što sam ranije prošao samo u jednoj stvari”, rekao je Škofic za CNN Sport.
Oboje su vrhunski profesionalci u svom sportu.
Škofic je bio čudo u penjanju a osvojio je naslov svjetskog kupa u vodećem penjanju 2016. godine; Garnbret je jednostavno jedna od najtalentiranijih sportskih penjača na planeti.
Dvadesetjednogodišnjak je osvojio više svjetskih prvenstava i naslova svjetskog kupa i jedan je od favorita za osvajanje zlata kada penjanje na kraju debitira na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Uprkos velikom iskustvu, ovaj izazov je za njih značio izlazak iz “zone komfora”, jer su oboje navikli na unutrašnje penjanje gdje zid obično nije viši od 30 metara.
Ova je ruta, međutim, sadržavala 13 dionica i uključivala je tehnike užeta koje se umnogome razlikuju od onih na koje su obično navikli.
“To vam definitivno pomaže da porastete kao osoba”, rekla je Garnbret za CNN Sport. “Dobivate novu perspektivu penjanja i jednostavno je drugačiji osjećaj, poput nečega što nikada prije nisam radila. Stvarno pomaže jer sam osoba koja uvijek traži izazov, koja uvijek želi učiniti nešto novo, učiniti nešto bolje”, dodala je.
Njihov prvi pokušaj trajao je gotovo 12 sati, a oboje su bili bez uspjeha. Nosili su teške ruksake, što ih je fizički iscrpilo te su shvatili da nisu ponijeli dovoljno hrane i pića za održavanje.
Naredni pokušaj se desio četiri dana kasnije, kada su se ispenjal ina vrh za sedam sati i 32 minute.
“Više sam se bojao podići pogled, gledajući dimnjak. Mislim, osjećao sam ogromno poštovanje”, rekao je Škofic.
“Ali kad sam bio na zidu, potpuno sam se prepustio penjanju da sam u osnovi zaboravio na visinu.”
Osim što se radilo o iscrpljujućem fizičkom izazovu, oboje su se složili da je to podjednako testiralo njihove mentalne sposobnosti.
Dimnjak je izgrađen 1976. godine i služio je da izbaci emisije iz doline u kojoj se nalazi. Nije u funkciji od 2014. godine.