U kabinetu predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića pored crnogorske državne zastave od 15. januara istaknuta je i srpska trobojka. Pozicionirana je na počasnom, glavnom mjestu.
Na najave opozicije da će protiv njega podnijeti krivičnu prijavu zbog “isticanja zastave druge države” tokom zvaničnih susreta, Mandić je kazao da “jedva čeka”.
Dvije sedmice kasnije, ni opozicija ni procrnogorska udruženja nisu podnijeli prijave.
Zakon o državnim simbolima ne zabranjuje isticanje zastava drugih država u kabinetima zvaničnika Crne Gore. Dodatno, u članu 10 Ustava, piše da je “u Crnoj Gori slobodno sve što Ustavom i zakonom nije zabranjeno”, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Ustav i zakoni, koji uređuju upotrebu državnih simbola, zastave, himne i grba, donijeti su u vrijeme tridesetogodišnje vladavine Demokratske partije socijalista Mila Đukanovća.
Ta partija je izgubila vlast avgusta 2020. od dominantno prosrpskih snaga koje su Andriju Mandića – lidera prospske i proruske Nove srpske demokratije, stranke bivšeg Demokratskog fronta – izabrale za predsjednika Skupštine 30. oktobra prošle godine.
Mandić je politički blizak sa predsjednicima Srbije Aleksandrom Vučićem i bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom, dok ruskog predsjednika Vladimira Putina doživljava kao svog predsjednika.
Zastave u zavisnosti od gostiju
Prva dva mjeseca na funkciji predsjednika Skupštine Mandić je tokom protokolarnih susreta u kabinetu isticao državnu zastavu, crvenu sa zlatnim orlom, mada ne na propisanom mjestu.
Naime, u Pravilniku o načinu isticanja i upotrebe zastave Crne Gore Ministarstva prosvjete u članu 4 piše da se ona ističe sa desne strane stola osobe čiji je kabinet, odnosno s lijeve ako se gleda ka stolu.
Mandić crnogorsku zastavu drži na suprotnoj strani.
Zakonom nisu propisane kazne za pogrešno isticanje državne zastave.
Prilikom suseta sa mitropolitom Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikijem 15. januara, uz crnogorsku, u Mandićevom kabinetu stajala je i crveno-plavo-bijela trobojka, koja je identična sa narodnom zastavom Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.
Trobojka na počasnom, desnom mjestu, državna na lijevom.
Nakon tri dana, tokom susreta sa Oanom Kristinom Popom, ambasadoricom Evropske unije u Crnoj Gori, pored crnogorske istaknuta je i zastava EU.
Između njih je, na centralnom mjestu, srpska trobojka.
Na burne reakcije javnosti iz kancelarije EU su naveli da je za protokol bio zadužen domaćin.
“Očekujemo da nadležni državni organi postupe u odnosu na svako moguće kršenje zakona, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom”, navedeno je u saopštenju od 18. januara.
Mandić ruši građanski koncept države, tvrdi opozicija
Opoziciona Demokratska partija socijalista najavila je podnošenje krivične prijave protiv Mandića i inicijativu za njegovu smjenu.
“Vi u privatnom stanu i prostorijama partije možete da ističete zastave koje su vam bliske. U zakonodavnom domu imate obavezu da ističete državnu zastavu Crne Gore a vi ste u kabinetu istakli narodnu zastavu Republike Srbije”, rekao je 19. januara u Skupštini šef poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić.
Motiv za Mandićevo isticanje trobojke, smatra Nikolić, jeste njegova namjera da se iskupi za neprisustvovanje proslavi neustavnog 9. januara kao Dana Republike Srpske u Banjaluci:
“Spriječen da prisustvuje nacionalističkom derneku kod Milorada Dodika, Mandić je našao način da se iskupi ideolozima velikosrpskog nacionalizma, organizujući za mitropolita Joanikija prijem u Skupštini sa trobojkama i ikonografijom nalik onoj u Banjaluci”.
Mandić je DPS-u poručio da “presaviju tabak i obrate se nadležnim organima”.
Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović kazao je da je jasno da toj zastavi nije mjesto u kabinetu predsjednika Skupštine i pozvao na poštovanje zakona.
I ostale opozicione partije, Crnogorski PEN i Crnogorsko društvo nezavisnih književnika osudili su Mandićev odnos prema zastavi, tražeći da ukloni trobojku.
Bilo je i zahtjeva da reaguje i državno tužilaštvo “u cilju utvrđivanja Mandićeve krivične odgovornosti zbog flagrantnog kršenja Ustava i omalovažavanja države Crne Gore”, kako je naveo PEN centar 18. januara.
Andrija Nikolić uz ocjenu da Mandić funkciju koristi da “ruši građansku Crnu Goru i isisava državni suverenitet” na odgovornost je pozvao većinu koja ga je postavila na čelo parlamenta.
“Da bi valjda Crna Gora preko Moskve i Beograda brže stigla do Brisela”, rekao je Nikolić.
Opširnije na portalu RSE-a.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!