Iako je već sredina aprila, a Uskrs je pred vratima, Hrvatska nije napravila značajniji pomak u ubrzanju procesa izdavanja radnih dozvola za strance, a aplikacija za online predaju zahtjeva za radnicima, čini se, neće napraviti ozbiljniju razliku, piše u utorak Jutarnji list.
Kao prvo, u promet je puštena daleko prekasno jer su hotelijeri sezonu počeli pripremati još početkom godine, a dodatno je iz nekog razloga odlučeno da će online aplikacija služiti samo za predaju zahtjeva za strane radnike koji će u Hrvatskoj raditi do maksimalno tri mjeseca dok za duže od toga opet cijelu stvar treba obavljati “pješke”.
Kako je pojašnjeno u sklopu predstavljanja aplikacije, poslodavci preko nje zahtjeve mogu predavati od 7. aprila, te bi postupak izdavanja dozvole trebao trajati maksimalno 15 dana, no tek ostaje za vidjeti kako će to doista funkcionirati u praksi.
Najvećim problemom, naime, dosad se pokazala nedovoljna ekipiranost djelatnika na nivou policijskih uprava i postaja koji fizički obrađuju predane zahtjeve, a kojih je u pojedinim destinacijama toliko malo da se na odobravanje zahtjeva treba čekati i do mjesec i pol dana.
Iz MUP-a Jutarnjem listu ni nakon tri sedmice otkako su im poslali upit nisu znali dati tačan broj djelatnika koji rade na obradi zahtjeva za strane radnike, no kažu kako na nivou cijele zemlje na upravnim poslovima sa strancima radi oko 350 službenika, uključivši i rukovodeće osobe.
Ipak, ispada da je broj tih osoba u morskim destinacijama problematičan. Naime, na upravnim poslovima vezanima uz strance na području Dubrovačko-neretvanske županije radi 17 djelatnika, na području Splitsko-dalmatinske njih 35, a za cijelu Istarsku županiju, koja ima najveći broj hotelskog smještaja te najveću potrebu za stranim radnicima, na poslovima sa strancima – a koji uključuju i sve druge poslove pored izdavanja dozvola – radi sve skupa 27 službenika.
Iz razgovora sa stručnjacima doznaju kako je najveći problem s izdavanjem dozvola na području Rovinja, drugoj istarskoj destinaciji po pitanju smještajnih kapaciteta, gdje ta procedura traje i do šest sedmica po radniku, a u Poreču ipak ide nešto brže, potrebno je desetak dana za izdavanje dozvole.
Najveći dio njih vjerovatno otpada na građevinske radnike i radnike u turizmu, a sektor procjenjuje da će ovih drugih za obavljanje sezone u susjednoj Hrvatskoj trebati oko 30 hiljada, piše novinarka Jutarnjeg lista Dora Koretić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare