Okružen djecom u privatnom vrtiću "Montessori zvono" u Nikšiću, sveštenik Srpske pravoslavne crkve vršio je vjerski obred dok su flaše vina bile na stolu, iako to zakonom nije dozvoljeno.
Tim povodom vrtić za djecu uzrasta od tri do šest godina je na mrežama 19. decembra podijelio objavu: “Sretna slava naše ustanove, devet godina Božijeg blagoslova i zastupništva Svetog Nikole pred Gospodom”.
Opšti zakon o obrazovanju u Crnoj Gori propisuje da “nije dozvoljeno religijsko djelovanje” osim u obrazovnim ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole.
Kako je propisano u državnim i privatnim školama sa licencama “obrazovanje i vaspitanje je svjetovnog karaktera”.
Na upit Radija Slobodna Evropa iz Ministarstva prosvjete je navedeno da su 22. decembra prosvetnoj inspekciji predali informacije o dešavanju u nikšićkom vrtiću, a da će ona preduzeti “odgovarajuće mjere iz svoje nadležnosti”.
Ministarstvo je potvrdilo da vrtić ima licencu za rad i radi po javno važećem programu Nacionalnog savjeta za obrazovanje, iz februara 2013.
“Samim tim vrtić podliježe važećim zakonima, a privatne i državne ustanove koje izvode javno važeće obrazovne programe ne mogu vršiti religijsko djelovanje u svojoj ustanovi”, dodali su još.
Iz vrtića bez komentara
U telefonskom razgovoru Radiju Slobodna Evropa iz vrtića je rečeno da ne žele da komentrišu čitav slučaj.
Osnivač vrtića je nikšićka nevladina Fondacija Stanislav Ćano Koprivica, koja je ime dobila po crnogorskom biznismenu i filantropu.
Kako je RSE u Fondaciji rečeno odavno “ne znaju šta se tamo dešava i ne prate njihov rad jer je ubrzo po osnivanju prešao u privatne ruke”.
Božena Jelušić, poslanica pokreta URA i profesorica književnosti za RSE vjeruje da su roditelji dali saglasnost za sve što se u vrtiću dešava jer je riječ o privatnoj ustanovi.
“Smatram da bi van škole trebalo da ostanu u prvom redu politika, ali i religija“, kaže ona.
Jelušić ističe da pokušava da ne osuđuje jer se radi o privatnom vrtiću, ali da smatra da je na sceni zloupotreba djece:
“Upravo zbog toga jer djeca nemaju autonomnu moralnu svijest i u tom najranijem uzrastu oni su najprijemčiviji da se potpuno oblikuju”.
Ne sporeći potrebu čovjeka za vjerom, kao temeljnim ljudskim pravom Jelušić problematizuje upravo činjenicu da su u pitanju djeca koja prihvaćaju sve što im kažu stariji.
“Ona se oblikuju poput gline. I vi sad imate instituciju u kojoj se djeci sa pozicije najviše moći – vaspitača dakle, onoga ko potencijalno zamjenjuje roditelje, modeluje svijest u smislu toga šta je prihvaćeno i ispravno. To je problem”.
RSE je u nevladinoj organizaciji Centar za građansko obrazovanje koja se decenijama bavi stanjem u obrazovanju rečeno da se neće oglašavati ovim povodom.
Zakon nije predvidio kazne
Iako je propisano da su privatne obrazovne institucije dužne da rade u skladu sa propisima, zakon nije uveo kazne za religijsko već samo za političko (stranačko) organizovanje i djelovanje.
A kazne se u tim slučajevima za ustanovu kreću od 500 do 15. 000 eura.
Ukazujući na različit tretman vjere i politike u zakonu Jelušić smatra bi da je u pitanju državni vrtić on bio kažnjen, ali da je ovdje riječ o privatnom…
“Baš me zanima na koji će način reagovati ministarstvo”.
Zakon omogućava i privremenu zabranu rada privatnih ustanova ako inspekcija utvrdi nepravilnosti. Ako se one ne otklone u propisanom roku ministarstvo može trajno zabraniti rad.
Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!