Smrt devetnaestogodišnje Šejle Bakija koja je ubijena 30. septembra morala bi biti poslednja opomena institucijama da je neophodno reagovati na prijave prijetnji i nasilja. To je poručeno sa protesta građana i nevladinih aktivista održanog u četvrtak (7. oktobar) u Podgorici, kritikujući nadležne da nisu učinili sve kako bi spriječili tragediju.
Šejla Bakija je jedna od žrtvi nasilja u Crnoj Gori za čije ubistvo je osumnjičen njen vjerenik Ilir Đokaj. Krajem avgusta žrtva je podnijela prijavu protiv Đokaja zbog prijetnji u porodičnoj kući ali su nadležni okarakterisali kao prekršaj, a ne kao krivično djelo.
To je izazvalo gnijev javnosti i višednevne proteste protiv nadležnih. Ipak, Osnovno državno tužilaštvo tvrdi da su postupili pravilno i zakonito, kao i da nemaju ingerencije da preventivno djeluju, već da gone počinioce krivičnih djela, a da konkretno prijavljena prijetnja spada u prekršajnu odgovornost. Isto je potvrđeno i 6. oktobra iz Višeg državnog tužilaštva.
Sa protesta 7. oktobra grupa građana zatražila je održavanje hitne sjednice Vlade zbog ubistva Šejle Bakije na kojoj će se analizirati propusti i utvrditi odgovornost svih službenika.
„Zašto je Tužilaštvo dozvolilo da se u mladi ženski život ispali 11 metaka? Na Šejline molbe za spas niko iz Tužilaštva nije reagovao. Tražimo da se ovo nikad više ne ponovi. Svi smo mi Šejla”, rekla je na protestu Aleksandra Sekulić iz nevladine organizacije Sistem.
Povodom ubistva Šejle Bakija, reagovali su ranije iz vrha Vlade, uz poruke da se u ovom, kao i u sličnim slučajevima nasilja nad ženama, moralo reagovati preventivno.
Opširnije na RSE.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!