Smrt dvogodišnje djevojčice u Zaječaru još jedan je slučaj koji je pojedinim medijima poslužio da se utrkuju u tome ko će imati krvavije naslovnice i detalje. Psiholozi poručuju da osim što to nije etično, uznemirava javnost i ne pomaže u prevenciji nasilja.
„Svaka od rečenica na naslovnicama tabloida, svaka detaljno opisana surovost, nije novinarstvo, već ponovo ubijanje ovog djeteta koje je najgnusnije ubijeno prekjučer“, rekao je Miljko Stojanović, dopisnik lista Danas iz Zaječara.
Tako naslovnice pojedinih medija vidi novinar iz Zaječara, grada u kojem je prije dva dana očuh ubio dvogodišnju djevojčicu.
Medijima koji su ovako o tom slučaju pisali ima samo jedno da poruči – sramno.
„Oni su jedan tragičan događaj u našem gradu pretvorili u jedan rijaliti šou kakav imamo na Pinku, Happyju i tako“, ističe Stojanović.
„Osim što to strašno uznemirava, to pospješuje nekakve dalje sklonosti ka nekakvom revanšizmu, osveti“, kazala je Tanja Bokun, psihologinja centra Srce.
Pa se tako kroz komentare na ove vijesti moglo vidjeti da ove ljude treba, na primjer, kamenovati.
„Vidjet ćete da se onda taj bijes obrušava na majku koja je, na primjer, samo nijemo stajala ili rođake koji su vidjeli, a nisu prijavili, ili na očuha koji je zlostavljao dijete ili na pravog oca djeteta koji nije bio tu“, dodaje psihologinja.
“I umjesto što su se utrkivali oko toga od koga će da dobiju najsočnije detalje, bolje bi bilo da su se zapitali da li nešto u radu institucija ovdje škripi”, ističe novinar Miljko Stojanović.
Primijetio je, kaže, da saopštenja policije i Centra za socijalni rad nisu usaglašena i da policija, na primjer, sumnja na propuste u radu sa tom porodicom.
„I da to istražuju, dok iz Centra za socijalni rad apsolutno drugačije saopštenje daju da oni nikada nisu imali problema sa tom porodicom, da nikada nije bilo nasilja u porodici“, napominje Stojanović.
Situacija je različita od slučaja do slučaja, ali upravo su ove dvije institucije one koje najčešće zakažu kada je riječ o nasilju prema ženama i djevojčicama, misli Nataša Elenkov iz Ženske solidarnosti.
„To prve linije gdje se žene javljaju i tu vrlo često ne dobijaju adekvatnu podršku, jer ne postoji u nastupu predstavnika tih institucija traumatski informisan pristup gdje će se bezbjednost žene staviti na prvo mjesto“, kaže Elenkov.
Zbog toga što bezbjednost žena i djevojčica nije na prvom mjestu, zbog toga što ne postoji javni registar femicida i tijelo za njegovo praćenje, članice Ženske solidarnosti ponovo izlaze na ulice Beograda u subotu u 13 sati.
Kroz protest ispred Vlade Srbije tražit će, pored ostalog, i da femicid bude posebno krivično djelo.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!