Izmjenom medijskih zakona, uprkos protivljenju novinarskih udruženja i struke, država je prošle godine omogućila Telekomu Srbija da i zvanično kupuje medije. Usred ljetnjih odmora, jedna takva transakcija je izgleda na korak od realizacije, Telekom bi uskoro mogao da kupi firmu koja u svom sastavu ima dnevne novine Kurir, istoimeni portal i televiziju, kao i nekoliko magazina.
Da se Telekom sprema da i zvanično uđe u vlasništvo Kurira, moglo se naslutiti iz poslovnih poteza firmi Igora Žeželja. U martu su osnovane tri sestrinske firme, razdijeljena imovina, obaveze i potraživanja novim izdvojenim preduzećima. Na jednu od novoosnovanih, Wireless Media group, prebačeno je i 28 miliona eura duga.
“Cilj svih strateških dokumenata i medijskih zakona prije oktobra prošle godine je bio izlazak države iz vlasništva, privatizacija medija u državnom vlasništvu a izgleda da smo obrnuli taj proces i da idemo unazad. Suštinski može da se kaže da opet na taj način cementiramo uticaj države na određene medije”, smatra advokat Miloš Stojković.
Da se tako zacementira država u medijima, jer uticaj Telekoma na kompanije u vlasništvu Igora Žeželja već postoji. Prije šest godina dogovoreno je investiranje 37,9 miliona evra za razvoj i stvaranje integrisanog digitalnog medija Mondo. Državni teleoperator time je poslije isteka petogodišnjeg ugovora imao pravo otkupa vlasničkog udjela.
“To je de facto prelivanje javnih sredstava u privatne džepove, čak i taj opcioni plan aranžman da u slučaju prodaje da će se prethodno naplatiti, to je samo jedna zavjesa jedna magla”, objašnjava profesor Božo Drašković.
Jer bi, između ostalog, upravo u toj magli Telekom kroz konverziju duga Žeželjevih firmi mogao da dođe do vlasništva.
“Mi smo i tada upozoravali da vrednost ugovora od 38 miliona evra državnih para koje je državni Telekom dao tada sitnom privredniku Žeželju i koji je tada postao multimilioner koji je od tog novca kupio tabloid Kurir, koji je od tog novca napravio televiziju Kurir ne može ostati na tome. Mi smo i tada sumnjali da je reč o fiktivnom ugovoru”, rekla je poslanica SSP Marinika Tepić.
U magli je i pitanje isplativosti milionskih ulaganja države, odnosno Telekoma u medije.
“Finansijska pozicija Telekoma je takva da ne bi smeio da se upusti u preuzimanja ni u okviru svog glavnog poslovnog područja, da ne govorimo o širenju na druge oblasti. Kompanija već godinama ima negativan slobodan novčani tok, što govori da nema dovoljno novca da servisira dugove, isplaćuje dividendu i sprovodi eventualna preuzimanja”, navodi broker Nenad Gujaničić.
O mogućoj prodaji firmi Igora Žeželja N1 Srbija pitala je i njih i državnog teloperatora. Kultura kompanije je, kako navode u Wireless mediji, da blagovremeno obaviještava javnost o svim novostima od značaja. Od Telekoma, ni toliko.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!