Eventualno postavljanje Aleksandra Vulina na funkciju direktora Bezbjednosno informativne agencije bio bi loš signal ne samo prema zapadnim državama, već i u odnosu na države regiona, kao i na unutrašnje političkom planu – saglasni su sagovornici Danasa u odgovoru na pitanje kako ocjenjuju mogućnost da bivši ministar odbrane, potom policije, zauzme funkciju prvog čovjeka službi bezbednosti Srbije.
“Djeluje jako loše, to bi bio loš signal i loša poruka zapadnim državama da postavite za šefa BIA čovjeka koji ima jako bliske veze sa Moskvom u vrijeme kada je Rusija praktično u ratu sa zapadom. To bi bilo jako, jako loše”, mišljenja je Predrag Petrović, direktor Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku.
I Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu kaže da „se moguće postavljanje bivšeg ministra policije na mjesto direktora BIA ne može se sagledati bez vođenja računa o spoljnjoj i unutrašnjoj dinamici političkih dešavanja“.
Podsjetimo, nakon što je ostao bez ministarske fotelje, javnost naveliko spekuliše da je Aleksandar Vulin, poznat po antievropskim i stavovima apsolutne netolarancije prema susjedima, kao i govoru mržnje prema opozicionim i prema vlasti Aleksandra Vučića kritički nastrojenim građanima, viđen za novog šefa BIA.
Također, riječ je o jedinom evropskom ministru, osim mađarskog, koji je nakon agresije Rusije na Ukrajinu išao u Moskvu u takozvanu zvaničnu posjetu.
“Nije se samo po funkciji sastajao u Moskvi sa svojim kolegama nego se u svojstvu ministra unutrašnjih poslova prošle godine sastajao i sa sekretarom Savjeta bezbjednosti Ruske Federacije Nikolajem Patruševim, i ministrom odbrane tamošnjim i dogovarao nabavljanje protivvazdušnog sistema. Ove godine se sastajao sa ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim i opet sa Patruševim, što ukazuje da on kao politička figura ima dobre odnose sa Moskvom”, ističe Predrag Petrović.
To je, dodaje on spoljnopolitički momenat koji je sada možda i najvažniji unutar geopolitičkih okolnosti.
“Drugi je, naravno regionalni aspekt, sa stanovišta regionalne bezbjednosti, jer on je veliki zagovornik takozvanog ‘srpskog svijeta’ jer to je zapravo pandan „ruskog sveta“ i nešto što mnogi označavaju kao ispravnu verziju ‘velike Srbije’. Također, imao je jako loše izjave prema susjednim državama, prije svega, prema Hrvatskoj”, podsjeća sagovornik portala Danas.rs.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!