Vojni analitičar o izvozu oružja u Ukrajinu: Narušen status Srbije kao neutralne zemlje

Regija 24. jun 202418:56 0 komentara

Srbija je od početka ruske invazije na Ukrajinu preko trećih zemalja Kijevu izvezla municiju u vrijednosti od 800 miliona evra, otkriva Financial Times. Njihove procjene je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio govoreći da neće zauzimati stranu u ratu jer se radi o poslovnoj odluci. Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže pak, da nije riječ o poslovnoj, već političkoj odluci koja radikalno narušava status Srbije kao neutralne zemlje.

Komentarišući brojku od 800 miliona eura, Radić kaže za N1 da nismo u mogućnosti da je provjerimo, s obzirom na to da u Srbiji postoji samo jedan izvor informacija koje se odnose na bezbjednosni sistem, a to je Aleksandar Vučić.

„Pobrinuli su se da se svi oni normalni procesi informisanja javnosti priguše, i kada je u pitanju i vojna industrija, izvoz naoružanja, pa i Vojska, policija. Sve je to sada pod čvrstom kontrolom da ne bi iscurela neka informacija, a svaka je nepovoljna, pa možemo samo da vjerujemo Financial Timesu. Ipak, javna je tajna da su sredstva naoružanja vojne opreme proizvedena u našim fabrikama na ukrajinskom ratištu, sa ukrajinske strane, u ogromnim količinama. U početku, 2022. godine, postojalo je neko opravdanje za to, to je izvezeno sa ‘end user’ sertfikatom, sertifikatom posljednjeg korisnika nekoj trećoj zemlji koja je to izvezla. Taj famozni sertifikat je vrlo važan za razumijevanje problema Ukrajine„, navodi Radić.

Kako kaže, u praksi neko mora da donese odluku o tome da li je to nešto politički oportuno ili nije.

„Prema našem zakonu, Ministarstvo nadležno za spoljnu trgovinu izdaje dozvolu, ali uz saglasnost MUP-a i Ministarstva odbrane, kao i Bezbjednosno-informativne agencije. Na spoljnim poslovima je taj teret procjene rizika. Zemlja u koju treba da izvezete oružje, odnosno onaj ko je uvoznik, mora da vam dostavi dokument koji potvrđuje da je on posljednji korisnik. Na tome zapravo počiva kontrola. Ali, taj dokument nije sveto pismo. Sredstva mogu da budu reeskportovana, a vi možete da procijenite koliki je realan rizik od toga“, objašnjava naš sagovornik.

Ako striktno slijedite propise, onda imate široki manevarski prostor za donošenje odluke, navodi.

„Procjenjujete da li izvoz može da donese destabilizaciji regiona, da li može da bude upotrebljen u agresivnom ratu, i uvijek možete da nađete razlog zašto nekim zeljama ne isporučujete, a nekima da“, navodi Radić.

„Vučićeve izjave kršenje zakona“

„Ovo je dio našeg ekonomskog preporoda i važno za nas. Da, mi izvozimo našu municiju. Ne možemo izvoziti u Ukrajinu ili u Rusiju, ali imamo mnogo ugovora sa Amerikancima, Špancima, Česima, drugima. Šta oni s tim rade na kraju je njihov posao“, rekao je Vučić.

Naš sagovornik ističe da te izjave predstavljaju priznanje predsjednika Srbije da se krši zakon.

„Morate da imate ‘end user’ serifikat koji zatvara dalju mogućnost eksporta, svjesni ste da to ide u ukrajinske ruke i to nije poslovna, već politička odluka koja radikalno narušava status Srbije kao neutralne zemlje“, ističe Radić.

Dvije vrste profita

Kako dodaju iz Financial Timesa, diskretno se povećava obim isporuka zemljama Zapada, koje kasnije završava u Ukrajini, a istovremeno se priča o tradicionalnom prijateljstvu sa Rusijom i Kinom.

„Pričamo o dvije vrste profita. Jedan je finansijski profit, koji ostvaruju neke ličnosti i firme, a s druge politički – to je ono o čemu treba da pričamo. Iza izvoza naoružanja koje vodi ka Ukajini nalazi se politička odluka. Riječ je o potezu srpske politike koji je usmjeren ka pridobijanju pozitivnog stava Zapada. Šta god da se dešava u Srbiji, kako god da su prošli izbori, kakve god da su bile izjave naših političara o situaciji u regionu, sve to je manje važno u odnosu na činjenicu da je imperativ za većinu zapadnih sila – podrška Ukrajini. Srpska vlast prepoznaje se kao pozitivna, ako Srbija snabdijeva Ukrajinu municijom. Tako tumačim situaciju“, ocjenjuje vojni analitičar.

S druge strane, ističe Radić, Rusija vjerovatno ocjenjuje da su koristi koje postoje kroz saradnju sa Srbijom veće od činjenice da Ukrajina od Srbije dobija oružje i municiju.

„Kada podvučemo crtu, očigledno je da se pokušava jedna složena igra da se svakoj strani pruži ono što im je bitno. Dokle god postoje resursi koji mogu da budu pruženi, bilo tehnički ili intelektualni… Recimo, ako je Amerikancima bitno da ukrajinska artiljerija dobije municiju i ona stiže iz Srbije, onda je to Vašingtonu mnogo važnije od toga šta se dešava u unutrašnjoj politici u Srbiji. S druge strane, ako iz Srbije stižu informacije u vezi sa tim šta radi ruska imigracija, ako imate redovne avionske letove, ako imate snažne propagandne centre koji promovišu vašu stranu u ratu, teško je to žrtvovati. Kada bi Rusi to žrtvovali, ostali bi bez ozbiljne podrške iza linije fronta, ako izuzmete Orbanovu Mađarsku. Ali, kao što Mađarska funkcioniše kao članica EU uz istovremene opstrukcije podrške Ukrajini, onda je moguće zamisliti da Srbija nastavi dogledno sa ovom politikom“, objašnjava on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!